Sasso Lungo   -   Sasso Lungo  〈3181m〉
Sasso Lungo1, to położony przy Passo Sella, niezbyt duży, ale za to bardzo malowniczy i jeden z najładniejszych masywów w Dolomitach.
 

Sasso Lungo jest tak pięknym masywem, że w zasadzie nie wypada się o nim rozpisywać. Za cały opis powinny wystarczyć zdjęcia i panoramy, jakie są w serwisie.

Można by, co prawda napisać, że jego ogromną wadą jest to, iż jest taki malutki. Ale gdyby był większy, to czy jednocześnie byłby przez to ładniejszy? Chyba jednak nie!

Zatem zapraszam do galerii panoram z Sasso Lungo oraz tego krótkiego opisu.


polecam w serwisie


Uzupełnieniem opisu jest relacja z wycieczki szlakami przez Sasso Lungo, która prezentuje trasę prowadzącą przez cały ten masyw.

Polecam również opis wyprawy ścieżką Szustera przez Sasso Lungo. Jest on w dziale Ferraty i zaliczony jest do najładniejszych tras, jakie prowadzą w Dolomitach.

Jest również specjalnie przygotowana galeria, w której znajdują się zdjęcia z obu tych wycieczek.


Sasso Lungo


Sasso Lungo znajduje się w zachodniej części Dolomitów i jego najbliższym sąsiadem jest Sella, od której oddziela go tylko jedna przełęcz. Budowę masywu można by porównać do wielkiej podkowy, gdyby nie fantastyczne kształty wierzchołków i stromych turni, które tą podkowę tworzą.

Sasso Lungo najładniej prezentuje się od południowego-wschodu 〈poniżej〉, czyli z okolic Passo Sella. Szerokie i rozłożyste łąki otaczające cały masyw dookoła, dodają niezwykłego uroku tym wspaniałym skalnym turniom.

Już poniżej przełęczy Sella, po jej północnej stronie u podstawy masywu znajduje się kompleks schronisk i hoteli, które stanowią główną bazę turystyczną w tym rejonie.


Długi Głaz


W dosłownym tłumaczeniu nazwa masywu, to Długi Głaz lub Długi Kamień. Nazwa ta bardzo pasuje do najwyższego wierzchołka, który rzeczywiście wygląda jak bardzo długi potężny głaz. Sasso Lungo to wschodnia część skalnej podkowy, której zachodnią stroną jest nieco niższy Sasso Piato.

Sasso Lungo najładniej prezentuje się z Passo Gardena 〈poniżej〉. To właśnie z tej przełęczy można zobaczyć Długi Kamień w całej okazałości.

Wycieczka szlakami dookoła Sasso Lungo, to jedna z ciekawszych i ładniejszych tras widokowych w zachodniej części gór.


z bliska i z daleka


 

Wszystkie zdjęcia na tej stronie i panoramy w przygotowanej galerii panoram prezentują Sasso Lungo z daleka. O tym jak wygląda masyw z bliska można się przekonać w prezentowanej galerii.

Składa się ona z trzech części:
- pierwsza to wybrane zdjęcia z wycieczki szlakami przez cały masyw,
- druga część, to zdjęcia z ferraty, która prowadzi bardzo starą percią Oskara Schustera,
- ostatnia część to zdjęcia z wierzchołka Sasso Piato.

Sasso Piato jest jedynym turystycznie dostępnym szczytem w całym masywie, na który można wejść aż dwoma drogami. Od wschodu trudną ferratą Schustera lub od zachodu szlakiem turystycznym.

Na kolejnym zdjęciu 〈poniżej〉 widok masywu Sasso Lungo z daleka, bo z rejonu Passo Donna w masywie Catinaccio.

Tym razem na pierwszym planie zachodnia strona masywu i wierzchołek Sasso Piato, na który od wnętrza masywu prowadzi trasa ferraty. Zejście natomiast prowadzi szlakiem turystycznym, środkiem widocznej zachodniej ściany szczytu.

 

Wierzchołek Sasso Piato może być celem bardzo ciekawej wycieczki turystycznej. Można tutaj podejść albo od przełęczy Sella, lub nawet od górnej stacji kolejki linowej, która prowadzi z Campitello di Fassa na wierzchołek Col Rodela.

Podpowiem, że właśnie ostatnie zdjęcie z galerii przedstawia widok z Sasso Piato i prezentuje krajobraz wnętrza masywu i wspaniałe skalne iglice, a za nimi daleko w tle widać Królową Dolomitów.


jak zwiedzać?


 

Sasso Lungo można zwiedzać na kilka sposobów, gdyż jest to wspaniały przykład dolomitowego masywu dla wszystkich. Miłośnicy ferrat mają tutaj jedną, ale za to trudną i bardzo ładną trasę. Można iść na wycieczkę szlakami w głąb masywu. Można również obejść dookoła bardzo widokowymi szlakami całe Sasso Lungo. Oczywiście jest Sasso Piato, jedyny turystycznie dostępny tutaj szczyt.

Jedyny problem, jaki tutaj może wystąpić to mało miejsc parkingowych. Ale jest na to jedna rada. Trzeba tu po prostu przyjechać rano, czyli nie później niż do godziny 9-tej. Przekonałem się, że wtedy zawsze się znajdzie jedno miejsce. W szczycie sezonu, czyli w sierpniu może być problem z parkowaniem przy głównej drodze i wtedy nie pozostaje nic innego, jak zostawić auto na małym, płatnym parkingu przy kolejce linowej.

Wszyscy, którzy tutaj jadą drogą od południa, powinni szukać miejsc parkingowych, już zaraz po przejechaniu przez przełęcz Sella. Pomimo faktu, że droga jest bardzo kręta, po bokach znajduje się dużo dogodnych miejsc parkingowych. Zatem radzę jechać bardzo powoli, by w każdym momencie można było się zatrzymać, wrzucić kierunkowskaz i zjechać na pobocze.

W rejonie masywu znajduje się jedna kolejka linowa, widoczna na tym zdjęciu 〈obok〉.

Prowadzi ona na Forcella Sassolungo, do malutkiego schroniska. Z tej przełączki można ruszyć na wycieczkę przez całe wnętrze masywu.

Ponieważ prowadzi tam również szlak, to można tą trasę również przejść spacerem, ciesząc się po drodze widokiem okolicznych krajobrazów. A kto będzie miał szczęście, to i na szlaku może zobaczyć świstaki.

A tak dla ścisłości, to jest to kolejka wyjątkowo droga, szczególnie w porównaniu do innych tego typu wyciągów, jakie są w Dolomitach.

 

ferrata ścieżką Oskara Schustera


W całym masywie jest tylko jedna ferrata. To Sentiero Oskar Schuster, czyli ścieżka Oskara Schustera. Tą skalną perć prowadzącą przez wspaniały labirynt skalnych turni wytyczyli już ponad 100 lat temu dwaj górscy przewodnicy O. Schuster i H. Lorenzo.

Sentiero Oskar Schuster - prowadzi na szczyt Sasso Piatto 〈2964m〉. Jest to trudna ferrata prowadząca przez przełęcz pomiędzy dwoma wierzchołkami Sasso Piato, z wejściem na jeden z nich. Wycieczka na tą ferratę to długa wyprawa przez ten masyw, ale za to mamy możliwość podziwiać jedne z najpiękniejszych miejsc w Dolomitach.

Ferrata ścieżką Oskara Schustera jest szczegółowo opisana w serwisie 〈 tutaj 〉.

Na końcu tego krótkiego opisu masywu, proponuję jeszcze jedno zdjęcie Sasso Lungo 〈poniżej〉, które prezentuje widok masywu z jednego z wierzchołków Marmolady.


podsumowanie


Uwaga:

◊  Sasso Lungo opisane jest w Nr-36 tego czasopisma.

◊  Masyw Sasso Lungo jest na mapie: Tabacco nr-05.

Przypisy:

1 - w litaraturze stosowana jest również nazwa masywu pisana łącznie, czyli Sassolungo; a tak dla ścisłości to po pewnym czasie zauważyłem, że jest ona nawet stosowana częściej; niestety teraz dla zachowania pewnej jednolitości, w serwisie cały czas używam Sasso Lungo.

© wdolomitach.pl
strona główna