Passo Falzarego  〈2105m〉
To bardzo ładna i rozległa przełęcz na Drodze Dolomickiej w pobliżu Cortiny d’Ampezzo. Passo Falzarego to idealne miejsce na ciekawe wycieczki.
 

Droga nr-48 prowadząca przez całe Dolomity, nazywana jest Drogą Dolomicką. Nie namawiam, szczególnie miłośników gór na wycieczki po tej drodze. Ale znając całą trasę wiem, że przejażdżka od Cortiny d’Ampezzo do Bolzano jest ciekawą atrakcją.

Szczególnie, jeżeli na trasę ruszymy w słoneczny dzień i rozplanujemy ją od wczesnego rana po wieczór. Obserwując zarówno wschód jak i zachód słońca nad Dolomitami.

A jak wyglądają szczyty w Dolomitach, w pierwszych i ostatnich promieniach słońca, można się przekonać w tej małej galerii.

Zdjęcia z przełęczy Falzarego są w kilku galeriach. Ilustracją na tej stronie są zdjęcia z galerii szukając wiosny. Polecam również galerię letni poranek na Passo Falzarego. Zwracam uwagę, że jest to przełęcz, z której roztaczają się widoki na odległe rejony Dolomitów.

Nad przełęczą wznosi się wierzchołek Lagazuoi 〈2752m〉, na który można wjechać kolejką linową 〈poniżej〉. Szczyt ten jest południowym krańcem masywu Fanes. Masyw ten jest o tyle ciekawy, że są w nim bardzo ciekawe i różnorodne ferraty. W tym również, jedna z najtrudniejszych technicznie ferrat w Dolomitach.

Natomiast, sam szczyt Lagazuoi może być celem bardzo ciekawej wycieczki, ale nie kolejką linową tylko ferratą. To tutaj jest sztolnia wykuta w czasach I Wojny Światowej, którą udostępniono w celach turystycznych, tworząc jednocześnie mini muzeum.

Otoczenie Passo Falzarego sprzyja wielu bardzo ciekawym wycieczkom. W pobliżu możemy zobaczyć wierzchołek Averau 〈poniżej〉, a nieco dalej znane skałki Cingue Torri.

Do obu tych miejsc z przełęczy prowadzą bardzo widokowe szlaki. O Cingue Torri można przeczytać w ciekawostkach. Natomiast na Averau prowadzi jedna z opisanych w serwisie ferrat.

 

Zdjęcia Passo Falzarego na tej stronie przedstawiają przełęcz w czasie tzw. przedwiośnia. Co ciekawe, akurat wtedy ze swych norek po raz pierwszy wychodzą mieszkające tu świstaki.

To właśnie w pobliżu przełęczy mieszka ich bardzo duża kolonia, którą miałem okazję kiedyś oglądać przez kilka dni. Kiedy poznałem ich zwyczaje, wtedy przyszła pora na fotografowanie. A, że była właśnie pora na sjestę, to taki jest tytuł tej galerii.

Wiosną w rejonie Passo Falzarego można również spotkać kozice. Ale na takie spotkanie trzeba mieć jednak szczęście. Polecam opis rekonesansu masywu Fanes, w którym wycieczka zaczyna się na przełęczy Falzarego. A kozice oczywiście wtedy były i to dwie, tylko bardzo szybkie... więc zdjęć jest tylko dwa.

 

Podsumowanie:

◊  Passo Falzarego jest na mapie: Tabacco nr-03, nr-07 i nr-015.

© wdolomitach.pl
strona główna