Passo Rolle  〈1955m〉
To tutaj zachodzi słońce nad przepięknym masywem Pale di San Martino, choć sama przełęcz jest wyjątkowo mało ciekawa.
 

Passo Rolle to przełęcz znajdująca się na zachodnim skraju najładniejszego masywu w całych Dolomitach, jakim jest Pale di San Martino. Można tutaj dojechać z dwóch stron. Od południa, z uroczego małego San Martino di Castrozza lub od zachodu, gdzie najbliżej jest do Predazzo.

Unikam w serwisie rankingów, typu: ładne, ładniejsze, naj-, ale gdybym taki osobisty ranking przełęczy zrobił, to Passo Rolle na pewno była by w pierwszej trójce. Niestety, pod jednym zasadniczym warunkiem. A mianowicie, że szybko uciekniemy z rejonu okropnej zabudowy przy drodze, na szlaki lub rozległe łąki, jakie się tutaj znajdują.

Wystarczy zatem odejść nieco na południowy-zachód by zobaczyć jeden z najpiękniejszych dolomitowych krajobrazów, który polecam na tej wiosennej panoramie 〈obok〉. Natomiast galeria „koniec zimy...” 〈obok〉, to przykład, że znajdujące się tutaj szczyty, każdego dnia mają inne kolory, o czym mogłem się przekonać w czasie spóźnionej dolomitowej wiosny.

W serwisie jest wyjątkowo dużo zdjęć i panoram z krajobrazami z Passo Role. Kolejna galeria 〈obok〉 powstała latem ze szlaków w rejonie przełęczy. Proszę zwrócić uwagę na zdjęcia, które powstały w przeciągu dwóch dni, w co trudno jest uwierzyć, patrząc na słoneczny zachód słońca i zaśnieżony poranek dwa dni później.

Prezentację Passo Rolle zaczynam od widoku na południe 〈poniżej〉, czyli w stronę San Martino di Castrozza, gdyż większość turystów przyjeżdża na przełęcz od tej strony.

Nisko pod szczytami, biegnie typowo dolomitowa kręta droga i co najważniejsze na tej trasie jest kilka dogodnych miejsc do zatrzymania się by móc spokojnie i z bliska pooglądać szczyty i przy okazji zrobić kilka pięknych krajobrazowych zdjęć.

 

A oglądać jest co, gdyż przed nami w ciekawej perspektywie znajduje się piękna postrzępiona grań. Niestety, jak widać na tym zdjęciu 〈obok〉 i prawie na wszystkich pozostałych, jakie są na tej stronie, wspaniałe skalne campanileą zakrywają chmury. Jak zauważyłem to już taka specyfika tego miejsca.

Passo Rolle znajduje się na samym skraju masywu Pale di San Martino, w miejscu gdzie schodzą się dwie najwspanialsze granie w całych Dolomitach. Żeby zobaczyć ich pełny widok 〈poniżej〉, trzeba podejść nieco na południe, na zbocze szczytu Tognazza.

 

Dokładnie na środku panoramy 〈obok〉 znajduje się kopuła szczytowa wspaniałego szczytu Cima della Pala, która tak jak większość innych ginie w chmurach. Nawet w ładny dzień, nad tym szczytem unosi się biały pióropusz. Tak jak, na malutkiej panoramie 〈na samej górze〉 Na szczęście szczyt ten jest ozdobą polecanej na samym początku panoramy i galerii. Wystarczy raz zobaczyć tą niezwykłą sylwetkę, by zrozumieć, dlaczego szczyt ten nazywany jest „Matterhornem Dolomitów”.

W lewo od wierzchołka Pala di San Martino biegnie grań 〈poniżej〉, której szczegółowy opis i panorama jest na stronie Dolina Marzeń.

Passo Rolle jest najlepszym miejscem do ruszenia na wycieczkę do Doliny Marzeń, wprost pod te szczyty. To wycieczka na piątą przełęcz Pale, która zaczyna się z rejonu przełęczy Rolle.

Ozdobą Passo Rolle jest malutka kapliczka, która zawsze jak tam jestem, jest otwarta, bez względu na porę dnia i roku.

Niestety, cała reszta znajdującej się tam zabudowy jest po prostu wstrętna. To dziwne i nie zrozumiałe, jak można było postawić takie betonowe bunkry, przy głównej drodze na środku przełęczy.

Dlatego, wszystkim, którzy tutaj przyjadą, radzę szybko zaparkować auto na dużym parkingu, jaki się tutaj znajduje i czym szybciej uciekać z przełęczy w góry.

Na zdjęciu 〈poniżej〉 kapliczka na Passo Rolle na tle szczytów Pale di San Martino. Nazwy szczytów, w opisie pod zdjęciem, oczywiście Pala di San Martino, w chmurach na prawym skraju zdjęcia.Legenda:

  ◊  gwiazdka:
     -  pomarańczowa - Cima della Vezzana, najwyższy szczyt całego Pale di San Martino,
     -  żółta - Cima dei Bureloni.

 

Na zakończenie tego opisu Passo Rolle przełęczy, którą trzeba koniecznie odwiedzić będąc w Dolomitach, polecam jeszcze jedną galerię zdjęć 〈obok〉. To oczywiście zdjęcia z pięknej jesieni, najładniejszej pory roku do fotografowania gór. Jest również i duża panorama 〈obok〉, której miniaturka otwiera tą stronę.

Podsumowanie:

◊  Passo Rolle jest na mapie: Tabacco nr-022.

© wdolomitach.pl
strona główna