Passo Sella  〈2244m〉
Jedna z dwóch przełęczy, na najciekawszej trasie jaka prowadzi w północno-zachodnich Dolomitach. Jest to oczywiście droga prowadząca z Corvary do Canazei.
 

Passo Sella odziedziczyła nazwę po masywie Sella, którego zachodni skraj przylega do przełęczy. Jadąc od północy przełęcz nie wygląda ciekawie. Ale kiedy już tam jesteśmy, to z zachwytu nie wiemy w którą stronę patrzeć. Dlatego radzę na przełęcz pojechać od południa od strony Canazei, gdyż po drodze czeka na nas więcej atrakcji.

Passo Sella rozdziela dwa bardzo ciekawe masywy, jakimi jest Sasso Lungo i Sella. Z tego powodu jest to przełęcz, przez którą w ciągu dnia przejeżdża wyjątkowo dużo turystów. W szczycie sezonu, w rejonie przełęczy trudno jest znaleźć miejsce do zaparkowania auta.

Wszystkim turystom, przyzwyczajonym tylko do letnich wycieczek, proponuję panoramę masywu Sasso Lungo, jaką można zobaczyć właśnie w czasie dolomitowej jesieni.

Największą atrakcją na przełęczy Sella, jest Sasso Lungo 〈obok i na samej górze〉.

Przełęcz jest najdogodniejszym miejscem, do rozpoczęcia wycieczek na szlaki i ferratę tego masywu.

Polecam opis tego masywu oraz relację z wycieczki szlakami dookoła Sasso Lungo, która przybliży to wspaniałe miejsce.

Natomiast miłośnikom ferrat, polecam opis z przejścia ścieżki Oskara Schustera.

Drugin masywem w pobliżu przełęczy jest oczywiście Sella 〈poniżej〉. Niestety z samej przełęczy, za wyjątkiem jednego szlaku nie ma możliwości wyruszenia na szlaki prowadzące w głąb Selli.

Na zdjęciu, widać zachodni skraj masywu Selli, widoczny ze szlaku nr-557, w okolicy schroniska Friedrich August, na południowo-wschodnim skraju Sasso Lungo.


Legenda:

- czerwona gwiazdka - Piz Boe 〈3152m〉, najwyższy szczyt masywu Sella;

- zielona:
     gwiazdka - wierzchołek Sas de Pordoi 〈2950m〉, z kolejką linową na szczycie;
     błyskawica - Passo Pordoi 〈2239m〉 z dolną stacją kolejki;

- niebieska:
     gwiazdka - wierzchołek Piz Selva 〈2941m〉;
     błyskawica - północna-zachodnia ściana, po której prowadzi ferrata Mesules.

Ze szlaków południowego rejonu Passo Sella widać wspaniale również masyw Marmolady 〈poniżej〉. Na zdjęciu widok Królowej Domitów od północnego-zachodu.

Wprost, nisko w dolinie znajduje się Canazei, najładniejsze miasteczko w zachodnich Dolomitach. Podpowiem tylko, że jeszcze łądniejsza panorama Marmolady roztacza się z drogi dojazdowej na Passo Sella. Około 500m przed samą przełęczą, jadąc od południa, jest kilka zakrętów. Pomiędzy nimi są dogodne miejsca parkingowe, na których można się zatrzymać.

 

A na końcu opisu przełęczy Sella, proponuję najładniejszą panoramę, na której oczywiście widać Sasso Lungo. Sama przełęcz, znajduje się na prawym skraju panoramy. Proszę w tym rejonie nie szukać miejsc parkingowych, tylko zjechać na drugą, północną stronę, gdzie jest ich dużo więcej.

 

Podsumowanie:

◊  Passo Sella jest na mapie: Tabacco nr-05 i nr-07.

© wdolomitach.pl
strona główna