piękną granią
Południowy skraj Ganku Pale di San Martino, to najniższa część wspaniałej grani, w której można iść na co najmniej dwie, trzy wspaniałe wycieczki szlakami turystycznymi lub dwoma poprowadzonymi tam „żelaznymi ścieżkami”.
 

wstęp


Do opisu grani postanowiłem wykorzystać najbardziej szaro-ponure zdjęcia 〈powyżej i obok〉, jakie mam w archiwum. Są to jednak pierwsze zdjęcia Ganku, jakie miałem okazję zrobić dość dawno w czasie majowego weekendu, w którym pierwszego dnia odkryłem w jednej z dolin ten rozbity żaglowiec, a ostatniego wróciłem do Doliny Marzeń.

uwagi


  ◊  Jeżeli, przy słowach określających lokalizację zdjęcia, czyli 〈poniżej ∗〉, 〈powyżej ∗〉, 〈obok ∗〉, jest symbol gwiazdki  〈∗〉  to oznacza, że po wskazaniu kursorem myszki, na zdjęciu pokażą się znaki objaśniające opis tego zdjęcia.

  ◊  W Dolomitach nie ma zgodności w nazywaniu górskich przełęczy. Stosowane są zamiennie dwa zwroty: passo1 oraz forcella1, choć słownikowo każde z nich ma swoje specyficzne znaczenie. W serwisie staram się jednak passo używać wyłącznie do nazw dużych górskich przełęczy, przez które prowadzą drogi samochodowe. Natomiast przełęcze znajdujące się wysoko w górach, najczęściej w opisach nazywam przełączkami, choć nie na każdej mapie mają one nazwę forcella.


miejsca kluczowe na grani


Sass Maor i Cima della Madonna


Ruszając na ferraty lub szlaki turystyczne, jakie są w rejonie Ganku Pale, wypada znać najważniejsze miejsca na trasie zwłaszcza, że prawie wszystkie możemy zobaczyć z rejonu San Martino di Castrozza. Pierwszym, patrząc od prawej strony 〈od południa〉, są dwie piękne strome turnie 〈powyżej〉, to Sass Maor oraz Cima della Madonna.

Forcella Porton


Trochę bardziej w lewo 〈na północ〉 jest fantastyczna i niezwykła przełączka 〈błyskawica powyżej〉. To Forcella Porton, jedyne miejsce w całych Dolomitach, do którego prowadzą aż cztery drogi i każda z nich jest via ferratą1.

Cima di Val di Roda


Jeszcze bardziej na północ jest jedyny szczyt na Ganku, który mamy okazję zdobyć. Cima di Val di Roda 〈zielona gwiazdka powyżej〉, nie jest wysoka, ale wejście na wierzchołek ciekawą i średnio trudną ferratą, jest wspaniałym przeżyciem dla każdego górskiego turysty, proszę tylko zobaczyć to zdjęcie 〈tutaj〉.

Za Cima di Val di Roda jest widoczny mały fragment drugiego szczytu. To Cima di Ball 〈żółta strzałka〉, którego stromym zboczem prowadzi szlak turystyczny nr-714 〈zielona linia〉.

Pala di San Martino


Jeszcze bardziej w lewo 〈powyżej〉 mamy część centralną Ganku, w której nad całością góruje piękna Pala di San Martino. Niestety jest na środku i wierzchołek zakrywają chmury. Pod szczytami biegnie znany szlak nr-715 〈zielona linia〉, którym możemy dojść na Passo di Ball 〈żółta błyskawica〉. Tej przełęczy nie widać od południa, bo jest po drugiej, północnej stronie grani.

Na zdjęciu jest również zaznaczony szlak nr-702 〈pomarańczowa linia〉, którym albo możemy zejść na dół, jeżeli na wyprawę wyruszyliśmy kolejką linową z San Martino na La Rosettę, lub podejść do ferraty, jeżeli chcemy na wyprawę ruszyć z samego miasteczka, rezygnując z kolejki linowej.

La Rosetta


Ganku Pale nie znajdziemy na mapach i w przewodnikach, gdyż jest to obiegowa nazwa, która się przyjęła i jest powszechnie stosowana. Skrajnym punktem tej części grani jest niski, choć od strony San Martino wyglądający na trudno dostępny, wierzchołek La Rosetty 〈pomarańczowa gwiazdka〉.

Na La Rosettę nie trzeba wjeżdżać dwoma kolejkami linowym, gdyż można tam wejść bardzo ciekawym szlakiem nr-701, który nie tak dawno został wyremontowany. Proszę tylko uwzględnić, że jest to szlak wyłącznie dla odpornych na ekspozycję, i często można na nim spotkać osoby, które z niego zawracają. Nie powinniśmy na ten szlak, również zabierać dzieci, bo przejście odcinka z poręczówką z dzieckiem trzymanym za rękę może być problematyczne.


grań południowo-zachodnia


 

Ganek to tylko część długiej grani masywu Pale di San Martino, która zaczyna się w rejonie Passo Rolle i biegnie na południowy-wschód 〈obok〉. Żeby tą grań zobaczyć w całości najlepiej jest pójść na wycieczkę panorama Ganku Pale.


Można również pojechać na pobliską Przełęcz Rolle, by z niej zobaczyć nie tylko Ganek Pale w ciekawej ukośnej perspektywie 〈poniżej〉.

Na Passo Rolle, mamy okazję zobaczyć również najbardziej niezwykłe miejsce w całym masywie Pale di San Martino.


krajobrazy od południowego-zachodu


Cimon della Pala


Tą niezwykłością jest Cimon della Pala 〈poniżej〉, góra symbol całego masywu Pale di San Martino. Możliwe, że w tym widoku od południa, częściowo zakryty chmurami, nie prezentuje się zbytnio okazale, ale ...

... proszę zobaczyć te galerie 〈tutaj〉, 〈tutaj〉, 〈tutaj〉 oraz panoramy 〈tutaj〉 i 〈tutaj〉, których inna wersja od dawna jest ozdobą strony tytułowej serwisu.

La Rosetta


Z południowego skraju Passo Rolle, dość daleko na południu za Cimonem della Pala, zobaczymy pierwszy ze szczytów Ganku Pale 〈poniżej〉.

La Rosetta z boku prezentuje się jak typowy dolomitowy szczyt, gdzie z jednej strony mamy niezwykle strome ściany, idealne do skrajnie trudnych wspinaczek, a z drugiej łagodne zbocza, po których ścieżką można wejść na szczyt z dzieckiem.

Cima di Val di Roda


Pozostałe szczyty Ganku również prezentują się bardzo ciekawie 〈poniżej〉. Oczywiście najbardziej interesuje nas Cima di Val di Roda, na którą mamy okazję wejść ferratą Sentiero Nico Gusella.

Widać również niezwykły duet dwóch turni, jaki tworzy Sass Maor i Cima della Madonna oraz długi skalisty opadający południowy skraj grani, na którym są również niezwykle ciekawe dwie ferraty.


trasa przez Ganek Pale


Opisana w serwisie trasa przez Ganek Pale zaczyna się na górnej stacji kolejki linowej na La Rosettę 〈strzałka poniżej〉 i prowadzi do Schroniska Velo della Madonna 〈zielony znaczek〉.

Na trasie mamy zdobyć dwa ciekawe szczyty, pierwszy krótką i łatwą ścieżką, a drugi bardzo ciekawą średnio trudną ferratą.


ferraty na trasie


wykaz


Ferraty na trasie wyprawy przez Ganek Pale:

  ◊  Sentiero Nico Gusella - opis wraz z najciekawszymi zdjęciami 〈tutaj
          - jest to średnio trudna i niezbyt długa ferrata,
          - prowadzi z przełęczy na ciekawą przełączkę, prawie pod samym wierzchołkiem,
          - trasa biegnie po północnej stronie, co jest jedną z zalet letnich, wakacyjnych wypraw.

  ◊  Via ferrata del Velo - opis wraz z najciekawszymi zdjęciami 〈tutaj
          - to również trasa technicznie średnio trudna, choć wymaga obycia z dość dużą ekspozycją pod nogami,
          - bliska odległość od schroniska powoduje, że trasa może służyć do nauki.

warianty przejścia


  ◊  Opisana w serwisie trasa, to najciekawszy jednodniowy wariant przejścia całego Ganku Pale. Dlatego, żeby zdążyć z rana wjeżdżamy kolejką linową na La Rosettę.

  ◊  Na przejście Ganku można poświęcić więcej dni, planując dodatkowo noclegi w schroniskach. Trasę tą można dodatkowo wydłużyć ruszając z Doliny Canali, tak jak w opisie południowego skraju.


podsumowanie


 

Przeglądając archiwum, sam byłem zdziwiony tym, że mam kilka zdjęć Ganku Pale zrobionych z południowego skraju Przełęczy Rolle i to w tak różnych porach roku 〈obok〉. Na miniaturkach w galerii, jest informacja z jakiego miesiąca pochodzi każde ze zdjęć, choć zaznaczam, że nie są to zdjęcia z jednego roku, tylko dość długiego okresu. To jedna z dwóch tego typu galerii, a druga 〈tutaj〉 prezentuje słynną Civettę na zdjęciach od maja do listopada.

 

masyw Pale di San Martino znajduje się:


  ◊   na mapie: Tabacco nr-022,
  ◊   w numerze 13 czasopisma: Meridiani Montagne.

słowniczek:


andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
silenzio  - cicho, spokojnie,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna