Sentiero Ferrato Ivano Dibona
Ferrata prowadzi główną granią masywu Cristallo, jest jedną z bardziej znanych i w sezonie mocno obleganych ferrat, szczególnie na początkowym bardzo znanym odcinku.
 

klasyfikacja - ferrata trudna,

start - Rif. G. Lorenzi 〈2932m〉 - 〈 żółta gwiazdka 〉 - tutaj wszyscy wjeżdżają kolejką linową,

cel - przejście trasą ferraty do końca grani,

długość ferraty około 5,5km,

czas przejścia ferraty 6h oraz 2h 30min powrotu doliną do parkingu Rio Gere.

Ferrata Ivano Dibona nosi imię przewodnika-alpinisty. Nie da się na jednym zdjęciu pokazać trasy takiej ferraty. Proponuję zapoznać się z opisem masywu Cristallo oraz mapką jaka się tam znajduje. Zdjęcia z ferraty Ivano Dibona są również na stronie z opisem: co to są ferraty. Natomiast charakterystyczne miejsca przedstawione są na zdjęciu wielkiego żlebu pod przełęczą Forc. Stounies 〈poniżej〉.

- Forcella Stounies i Rifugio G. Lorenzi 〈2932m〉 - 〈 żółta gwiazdka 〉,

- wierzchołek Cristallino d’Ampezzo 〈3008m〉 - 〈 zielona gwiazdka 〉, najwyższy punkt na trasie ferraty,

- Forcella Grande 〈2874m〉 - 〈 czerwona gwiazdka 〉,

- oznakowana trasa zejścia z ferraty po początkowym odcinku - 〈 czerwona strzałka 〉.

Uwaga: na końcu opisu są różne warianty przejścia ferraty, takiego jakim szliśmy nie polecam!

Etap pierwszy to wjazd dwoma kolejkami linowymi z dolnej stacji kolejki linowej Rio Gere do schroniska Rif. G. Lorenzi 〈żółta gwiazdka〉. Cel na ten dzień to druga ferrata na Cristallo, czyli Marino Bianchi. Na przełęczy silny wiatr z północy  〈na samej górze〉. Nic nie daje oczekiwanie na poprawę pogody. O godzinie 11 decyzja ... idziemy na Cistallinio d’Ampezzo 〈3008m〉, pierwszy szczyt i najwyższy na trasie ferraty Ivano Dibona 〈gwiazdka zielona〉.

Początek ferraty Ivano Dibona jest bardzo widowiskowy, dobrze ubezpieczony i jedynym problemem na trasie mogą być tłumy ... w sezonie, bo my nikogo tego dnia nie widzieliśmy. Po drodze mamy znany filmowy mostek 〈Na krawędzi〉 〈obok〉.

Po krótkiej i ciekawej wspinaczce, jesteśmy na wierzchołku Cistallinio d’Ampezzo. Pogoda tego dnia nie dała nam szans, od wysokości 2900m w górę chmury, a lodowata mżawka niżej. Patrzymy na główny wierzchołek Cristallo, nic nie widać. Po namyśle decyzja ... szkoda dnia, jutro wracamy do domu, więc idziemy całą ferratą Ivano Dibona.

Zejście z wierzchołka Cristallino d’Ampezzo na wielką przełęcz kończy ten pierwszy odcinek. Ferrata jest sklasyfikowana jako trudna, ale nie ma tutaj wielu takich miejsc wymagających umiejętności wspinaczki, które na tego tupu ferratach są regułą.

Na przełęczy Forcella Grande 〈czerwona gwiazdka〉 znaczna część osób kończy ferratę i schodzi żlebem. Pierwszy odcinek tego zejścia jest dość trudny i wymaga dużej uwagi. Cała trasa zejściowa prowadzi w stronę żlebu z kolejką linową 〈czerwona strzałka〉. To jest właśnie końcówka trasy, którą nazwałem wariantem widokowym - szczegóły poniżej.

Długość tej pierwszej części ferraty to około 500m, co przy całej trasie stanowi niewielką część. Dlatego polecam jednak iść dalej chyba, że pogoda całkowicie uniemożliwi wyprawę.

Od tego miejsca ferrata zmienia się w ubezpieczony wysokogórski szlak, który wiedzie stromymi ścieżkami poprowadzonymi przez grań Cristallo na odcinku około 2 km. Na trasie w kilku miejscach zobaczymy pozostałości po starych budynkach 〈obok〉. Są tam również typowe stanowiska strzeleckie.

Na trasie jest jeszcze jedno miejsce nieco trudne i wymagające uwagi, szczególnie po deszczu kiedy na trasie jest ślisko. Są to mocno pochyłe półki, którymi się schodzi w dół 〈poniżej - niestety we mgle〉.

Jest to prawie w połowie trasy, w miejscu gdzie ferrata omija dużym łukiem na południe skalna grzędę. Przed oznaczonym na mapach kropkami zejściem z ferraty do doliny Val Padeon.

Powoli ferrata zanika i idziemy szlakiem, który jest ubezpieczony tylko miejscami 〈poniżej〉. Pod koniec mamy okazję nareszcie zobaczyć okolicę, ale jesteśmy na wysokości 2300m. Przed nami jeszcze jeden już prosty grzbiet i długie zejście w dolinę.

W dolinie Val Padeon wchodzimy na szlak nr-203 i mamy problem transportowy. Do pozostawionego auta na parkingu przy kolejce linowej, gdzieś około 3 godziny marszu. I to jest właśnie ten wariant przejścia ferraty, którego nikomu nie polecam.

Warianty przejścia ferraty:

Zależą od tego ile dni możemy poświęcić na masyw Cristallo ale w okolicy Cortiny jest tyle ciekawych miejsc, że na Cristallo w zupełności wystarczy jeden.

Wariant zwykły - około 6-8 godzin - polecany

Polega na tym, że ferratę przechodzimy tak jak w opisie z 〈〈góry na dół〉〉 - ale rano nie jedziemy do Rio Gere na kolejkę linową, tylko drogą z Cortiny w kierunku na Dobbiaco do miejsca oznaczonego jako Ospitale. Tam zostawiamy auto i idziemy szlakiem nr-203. Idziemy piękną doliną i po około 1h 45min jesteśmy przy stacji górnej kolejki linowej. Wjeżdżamy na przełęcz kolejką kubełkową w żlebie 〈zdjęcie górne z gwiazdkami〉, a następnie idziemy według opisu na stronie. Po zakończonej ferracie mamy tylko około 30min do auta - a nie 3h!

Wariant zwykły+plus - około 9-12 godzin

Jak zwykły tylko przed ferratą Ivano Dibona idziemy najpierw na ferratę Marino Bianchi. Trasa przepiękna, warunek pogoda.

Wariant widokowy

Zaczynamy na parkingu Rio Gere przy dolnej stacji kolejki linowej na Cristallo. Jedziemy dwoma kolejkami linowymi na przełęcz i idziemy na ferratę Marino Bianchi. Wracamy do schroniska i idziemy ferratą Ivano Dibona na szczyt Cistallinio d’Ampezzo. Ze szczytu schodzimy 〈czerwona gwiazdka〉 na przełęcz do pierwszego skrótu. W ten sposób zobaczymy najciekawsze miejsca i najładniejsze panoramy zbytnio się nie męcząc, zostawiając siły na następny dzień i miejsca gdzie nie ma kolejek linowych.

Wariant 〈〈z dołu do góry〉〉 - na cały dzień! nie polecam!

Ferratę Ivano Dibona pokonujemy od dołu do góry! Start: Ospitale 〈1430m〉, cel: Cistallinio d’Ampezzo 〈3008m〉. Różnica wysokości 1578m, która nie odzwierciedla tego co trzeba przejść, idąc prosto pod słońce prawie cały dzień! O powrocie już nie mówię, gdyż ostatni zjazd kolejki kubełkowej z przełęczy jest o godz. 17.00. Więc jak nie zdążymy 〈a to jest prawie pewne〉 to dojdzie nam dodatkowo bardzo nieprzyjemne zejście dość stromym żlebem. A w górnym odcinku żlebu nie ma ścieżki.

Wyposażenie:

Standardowe na ferraty, czyli uprząż z kaskiem, kijki w zależności od upodobań. Prowiant na cały dzień. Plus koszty co najmniej jednej kolejki linowej.

 

Uwaga:

W Vademecum na stronie z mapkami oraz 〈 tutaj 〉 znajduje się mapka masywu Cristallo, którą polecam przy wyprawie na ferratę.

Trasa ferraty Ivano Dibona na mapie: Tabacco nr-03.

© wdolomitach.pl
strona główna