Ferrata Ra Gusela
Ferrata prowadzi przez dwa małe, ale bardzo ładne szczyty, jakimi są Ra Gusela i Nuvolau. Oba są połączone granią i położone są w pobliżu Passo Giau.
 

klasyfikacja - ferrata łatwa,

start - Passo Giau 〈2236m〉 - 〈 żółta gwiazdka 〉,

cel - szczyt Nuvolau 〈2574m〉 - 〈 zielona gwiazdka 〉,

czas przejścia opisanej trasy - około 2h, powrót na przełęcz 1h.

Nazwa ferraty pochodzi od szczytu Ra Gusela 〈2595m〉 〈poniżej na pierwszym planie〉, połączonego długą granią z Nuvolau 〈2574m〉, na wierzchołku którego można dostrzec budynek schroniska, dokładnie pod zieloną gwiazdką.

Na zdjęciu z lewej strony znajduje się szczyt Averau 〈2649m〉 〈 niebieska gwiazdka 〉 - uwaga na dole strony przy ostatnim zdjęciu, wyjaśnia tą gwiazdkę.

Przebieg ferraty i opis można podzielić na cztery etapy. Na następnym zdjęciu 〈poniżej〉 - widok od wschodu na grań łączącą oba szczyty, gdyż tamtędy prowadzi trasa ferraty. Wędrówkę rozpoczynamy od Passo Giau, idąc w stronę strzelistego Ra Gusela. Przy drugim budynku schroniska jest tablica z oznaczeniem szlaków. W lewo odchodzi szlak nr-452, którym będziemy wracać. My natomiast idziemy w prawo szlakiem nr-443, wyraźnie omijając Ra Gusela.

Najpierw schodzimy zboczem w dół. Następnie 〈kolor żółty trasy〉 powoli zakosami w górę podchodzimy około 30min do miejsca gdzie rozpoczyna się właściwa ferrata.

Etap drugi 〈kolor różowy〉 to miejsce gdzie typowy szlak zamienia się w ferratę i pojawia się metalowa lina poręczowa do asekuracji. Najpierw idziemy wąską ścieżką, a że jest po deszczu więc jest bardzo ślisko.

Dochodzimy do małego żlebu, którym wchodzimy na duże podszczytowe piarżysko. Końcówkę żlebu pokonujemy za pomocą metalowych drabin 〈obok〉.

Kolejny etap trasy 〈kolor niebieski〉 to rozległe piarżysko, zalegające pomiędzy szczytami Ra Gusela i Nuvolau. Idziemy mało wyraźną ścieżką, powoli zbliżając się w stronę tego drugiego szczytu.

Powinniśmy uważać na dość głębokie rozpadliny, w których jeszcze na początku lata leży dużo śniegu i zaznaczam, że jest on czysty i biały.

Ostatni etap 〈kolor czerwony〉 rozpoczyna się u podstawy szczytu Nuvolau, w pobliżu grani, która łączy go z Ra Gusella.

Tutaj nareszcie możemy z góry spojrzeć na Cinque Torri, a w tle ogromne szczyty Tofane widoczne z tej wysokości dość dobrze.

Ostatni etap to najciekawsze widokowo miejsca. Wąską półeczką z ubezpieczeniem 〈poniżej i na samej górze strony〉, podchodzimy na samą grań łączącą oba szczyty, z której roztaczają się wspaniałe widoki.

Ostatnie metry to przyjemna wspinaczka ubezpieczonym filarem, bardzo dobra lekcja jak na początek poznawania specyfiki ferrat.

I nagle zaskoczenie, wychodzimy wprost na płaszczyznę lądowiska helikoptera, przy samym schronisku Nuvolau.

Na szczycie pamiątkowe zdjęcia 〈powyżej〉 na tle Averau 〈 niebieska gwiazdka 〉 i można wracać bo jest już późny wieczór.

Schodzimy szlakiem nr-439 w stronę schroniska na przełęczy Forcella Nuvolau. Całą drogę do przełęczy patrzymy, którędy prowadzi ferrata Averau. Z przełęczy idziemy na południe najpierw drogą - szlak nr-464, a następnie wąską ścieżką szlakiem nr-452 wracamy na Passo Giau. Jeżeli na ferratę Ra Gusella wyruszymy rano, można jednego dnia bez żadnych problemów 〈wyjątek to pogoda〉 po przejściu tej ferraty wybrać się jeszcze na ferratę Averau. Po zejściu z Nuvolau na przełęcz pod Averau jesteśmy dosłownie kilka minut od miejsca gdzie zaczyna się druga ferrata.

Dojście do ferraty:

Do ferraty Ra Gusela można również dojść szlakiem nr-438, idąc od strony Cinque Torri i łącząc jednego dnia przejście ferraty z poglądową lekcją historii I Wojny Światowej, o czym w ciekawostkach.

Osobiście polecam ferraty Ra Gusela i Averau przejść jednego dnia, właśnie w takiej kolejności. Natomiast wycieczkę na Cinque Torri połączyć z Passo Falzarego.

Wyposażenie:

Standardowe na ferraty, czyli uprząż z kaskiem, kijki według upodobań. W schronisku na przełęczy pod Averau jedzenie dobre i w przystępnej cenie, więc jeżeli idziemy tego dnia jeszcze na drugą ferratę to polecam.

 

Uwaga:

W Vademecum na stronie z mapkami oraz 〈 tutaj 〉 znajduje się mapka rejonu Passo Giau, którą polecam przy wyprawie na ferratę.

Trasa ferraty Ra Gusella na mapie: Tabacco nr-03.

© wdolomitach.pl
strona główna