Fotografia
Prawie każdemu na wycieczkach towarzyszy aparat fotograficzny, ale do działu o fotografii zapraszam wszystkich. Ponieważ, na górach świat się nie kończy, pierwszą ilustracją 〈powyżej〉 jest widok Wenecji. To jedyne i niepowtarzalne miasto polecam każdemu, kto tam jeszcze nie był. A prawda jest taka, że każda droga z Dolomitów na południe prowadzi do Wenecji.
 

Fotografia, to kolejny dział po Dolomitach, który ma rozbudowane menu 〈po lewej〉, dlatego w pełni jest ono przedstawione tylko tutaj. Na pozostałych stronach, menu jest skrócone i zawiera odnośniki do stron z danej grupy.


w skrócie


Dział podzielony jest na pięć części. Pierwsze galerie, to zdjęcia tematycznie związane z Dolomitami, które ilustrują opisy, jakie znajdują się w całym serwisie krajoznawczym.

Dwie pierwsze galerie to zdjęcia stare, które pochodzą z domowego albumu i powstały zanim zacząłem prowadzić internetowy serwis o Dolomitach. Następne, których z roku na rok jest coraz więcej, są ilustracją opisów krajoznawczych, rekonesansów i wycieczek po dolomitowych szlakach oraz wypraw na via ferraty1.

Najnowsze galerie, to: Pelmo, Tre Cime, Torri del Vaiolet oraz Croda dei Toni, prezentują zdjęcia wspaniałych szczytów, które są prawdziwą ozdobą Dolomitów. Udało mi się je zrobić w czasie ostatnich kilku lat i zostały zebrane w galeriach specjalne dla ostatniej aktualizacji działu Szlaki.

Na kolejnych trzech zdjęciach 〈poniżej〉 jeden z bardziej znanych symboli Dolomitów.

„Sowa” czyli Civetta, uważana jest za najpiękniejszy szczyt w Dolomitach.


Na prezentowanych zdjęciach widoczna jest wschodnia strona Civetty.

Oczywiście kolory mówią same za siebie, czyli ten piękny słoneczny poranek to środek jesieni.

Kolejna kategoria - w górach to zdjęcia o Dolomitach, wśród których na pierwszym miejscu polecam panoramy. Szerokie krajobrazy wynikające ze specyfiki tych gór powodują, że są tam idealne warunki do robienia takich zdjęć, jak np. 〈poniżej〉, prezentowana już wcześniej Civetta.


Polecam również galerie związane tematycznie z przyrodą gór. Świstaków w Dolomitach jest bardzo dużo, ale fotografując je trzeba zachować określone zasady i zrobić wszystko żeby ich nie płoszyć, pamiętając że w górach jesteśmy tylko gościem.

Na zdjęciu 〈powyżej〉 jedno ze zdjęć, jakie powstały w czasie sjesty ze świstakami. Zdjęcia zrobiłem z miejsca, które sobie dokładnie wybrałem, obserwując świstaki z daleka przez trzy dni. Wiedziałem, którędy i o której godzinie wracają z łąki. Kiedy następnego dnia czekałem na nie, one nie zwracały na mnie uwagi. Nie płoszyło ich nawet dość głośne w tej ciszy trzaskanie migawki. Po pewnym czasie świstaki były już całkowicie znudzone moją osobą, jak ten widoczny na zdjęciu.

Kolejny jest poradnik. Tutaj zapraszam wszystkich, którzy tak jak ja wychodzą z założenia, że na naukę fotografii nigdy nie jest za późno.

Zanim powstał ten dział, napisałem poradnik fotografowania górskiej panoramy, który ukazał się na jednym z górskich portali turystycznych. Ponieważ spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem, postanowiłem go rozwinąć, uzupełnić i uaktualniać.

Następnie prezentuję różności - czyli dwie małe galerie zdjęć. Są to zdjęcia ze spaceru po Wenecji.

Dlatego tą stronę otwiera i zamyka widok Wenecji, ale nie znad jednego z licznych kanałów, lecz z wysokości campanili. Natomiast drugą galerię, czyli małą architekturę proszę zobaczyć i ocenić samemu.

Ostatnia i najnowsza część tego działu, czyli gdzie warto być, to propozycje miejsc, do których wypada przyjechać z całym posiadanym sprzętem fotograficznym, nie zapominając również o statywie.

Dolomity to góry, w których zdjęcia można robić wszędzie, ale są miejsca szczególnie interesujące i te będę starał się tu zaprezentować. Znam już ich trochę, niestety nie ze wszystkich mam dobre zdjęcia. Bo jak namówić kogoś by pojechał w nieznane, kiedy na zdjęciu widać mgły, potężne chmury a widoki przesłania padający deszcz.

słowniczek


andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
cinque  - pięć, piątka,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
galleria  - tunel, nie tylko ten na drodze,
ghiacciaio  - lodowiec,
lago  - jezioro,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
pista  - szlak, trasa narciarska, tor,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
scoiattolo  - wiewiórka,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
siesta  - czas na odpoczynek w porze obiadu,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna