Fotografia
Prawie każdemu na wycieczkach towarzyszy aparat fotograficzny. Ale do działu o fotografii zapraszam wszystkich, nie tylko tych, którzy na szlaki ruszają z aparatem. Ponieważ, na górach świat się nie kończy, dlatego pierwszą ilustracją na tej stronie 〈powyżej〉 jest widok Wenecji. To jedyne i niepowtarzalne miasto polecam każdemu, kto tam jeszcze nie był. A prawda jest taka, że każda droga na południe prowadzi właśnie do Wenecji.
 

Fotografia, to kolejny dział po Dolomitach, który ma bardzo rozbudowane menu 〈po lewej〉, dlatego w pełni jest ono przedstawione tylko na tej stronie. Na pozostałych stronach działu, menu jest skrócone i zawiera odnośniki tylko do stron z danej grupy tematycznej.

Dział o fotografii podzielony jest na pięć części. Pierwsze są galerie, to zdjęcia tematycznie związane z Dolomitami, które ilustrują opisy, jakie znajdują się w całym serwisie krajoznawczym.

Dwie pierwsze galerie to zdjęcia stare, które pochodzą z domowego albumu i powstały zanim zacząłem prowadzić internetowy serwis o Dolomitach. Ponieważ są to „tradycyjne papierowe pocztówki”, zostały zeskanowane i nie są tak ładne jak nowe zdjęcia cyfrowe. Ale góry są te same, dlatego zostawiłem je w serwisie.

Następne galerie, których z roku na rok jest coraz więcej, są ilustracją opisów krajoznawczych, rekonesansów i wycieczek po dolomitowych szlakach oraz wypraw na via ferraty1.

Na kolejnych trzech zdjęciach 〈poniżej〉 jeden z bardziej znanych symboli Dolomitów.

„Sowa” czyli Civetta, uważana jest za najpiękniejszy szczyt w Dolomitach.

Na prezentowanych zdjęciach widoczna jest wschodnia strona Civetty.

Oczywiście kolory mówią same za siebie, czyli ten piękny słoneczny poranek to środek jesieni.

Kolejna kategoria - w górach to zdjęcia o Dolomitach, wśród których na pierwszym miejscu polecam panoramy. Szerokie krajobrazy wynikające ze specyfiki tych gór powodują, że są tam idealne warunki do robienia takich zdjęć.

Polecam również galerie związane tematycznie z przyrodą gór. Ponieważ w górach jesteśmy tylko gościem, nie powinniśmy nadużywać gościnności. Świstaków w Dolomitach jest bardzo dużo, ale fotografując je trzeba zachować określone zasady i zrobić wszystko żeby ich nie płoszyć.

Na zdjęciu 〈powyżej〉 jedno ze zdjęć, jakie powstały w czasie sjesty ze świstakami. Zdjęcia zrobiłem z miejsca, które sobie dokładnie wybrałem, obserwując świstaki z daleka przez trzy dni. Wiedziałem, którędy i o której godzinie wracają z łąki. Kiedy następnego dnia czekałem na nie, one nie zwracały na mnie uwagi. Nie płoszyło ich nawet dość głośne w tej ciszy trzaskanie migawki. Po pewnym czasie świstaki były już całkowicie znudzone moją osobą, jak ten widoczny na zdjęciu.

Kolejny jest poradnik. Tutaj zapraszam wszystkich, którzy tak jak ja wychodzą z założenia, że na naukę fotografii nigdy nie jest za późno.

Zanim powstał ten dział, napisałem poradnik fotografowania górskiej panoramy, który ukazał się na jednym z górskich portali turystycznych. Ponieważ spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem, postanowiłem go rozwinąć, uzupełnić i uaktualniać.

Następnie prezentuję różności - czyli dwie małe galerie zdjęć. Są to zdjęcia ze spaceru po Wenecji.

Dlatego tą stronę otwiera i zamyka widok Wenecji, ale nie znad jednego z licznych kanałów, lecz z wysokości campanili. Natomiast drugą galerię, czyli małą architekturę proszę zobaczyć i ocenić samemu.

Ostatnia i najnowsza część tego działu, czyli gdzie warto być, to propozycje miejsc, do których wypada przyjechać z całym posiadanym sprzętem fotograficznym, nie zapominając również o statywie.

Dolomity to góry, w których zdjęcia można robić wszędzie, ale są miejsca szczególnie interesujące i te będę starał się tu zaprezentować. Znam już ich trochę, niestety nie ze wszystkich mam dobre zdjęcia. Bo jak namówić kogoś by pojechał w nieznane, kiedy na zdjęciu widać mgły, potężne chmury a widoki przesłania padający deszcz.

Słowniczek:

andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
cinque  - pięć, piątka,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
galleria  - tunel, nie tylko ten na drodze,
ghiacciaio  - lodowiec,
lago  - jezioro,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
pista  - szlak, trasa narciarska, tor,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
scoiattolo  - wiewiórka,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
siesta  - czas na odpoczynek w porze obiadu,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna