gdzie warto być
Oglądając zdjęcia z Dolomitów odpowiedź na to pytanie może być jedna - wszędzie. I jest to prawda. Dolomity charakteryzuje to, że z każdego miejsca roztaczają się wspaniałe krajobrazy. Ale są miejsca, które położone na uboczu głównych dróg łatwo jest pominąć. A kryją widoki wprost wymarzone.
 

To nie przypadek, że te najładniejsze miejsca postanowiłem przedstawić w dziale Fotografia, a nie w głównym dziale krajoznawczym, jakim są Dolomity. To, dlatego że nie będzie tutaj mowy o górach, szlakach i ferratach - tylko o tym, kiedy jak i z którego miejsca zrobić piękne krajobrazowe zdjęcia.

Pierwszą propozycją jest Colle Santa Lucia - to osada położona prawie w środku gór. Ponieważ znajduje się na drodze pomiędzy Pelmo i Marmoladą, to nikt z turystów tutaj się nie zatrzymuje.

Odkryłem to miejsce wczesną wiosna już kilka lat temu, a krótki opis jest na stronie rejony, w dziale Vademecum. Wszystkie zdjęcia na tej stronie prezentują właśnie tą malutka osadę. Polecam również galerię szukając wiosny 〈obok〉, którą otwierają krajobrazy z Colle Santa Lucia.

Osadę Colle Santa Lucia można fotografować z kilku stron. Ale najładniej prezentuje się od południowego-wschodu 〈poniżej〉.

Z tego też względu, zdjęcia można tutaj robić niemal przez cały dzień. Widoczne tutaj zdjęcia powstały w czasie jesiennego deszczowego przedpołudnia.

Dogodnym miejscem do zatrzymania i zostawienia auta jest pobliska Selva di Cadore. Ponieważ parking przy znajdującym się tam kościele jest wyjątkowo mały, można pojechać nieco dalej i już na skraju miasteczka przy stacji benzynowej zostawić auto.

Właśnie w pobliżu tej stacji jest duża skarpa, z której można spokojnie fotografować, gdyż krajobrazu nie zasłaniają wysokie drzewa. Akurat w tym dniu cały teren, jaki się tam znajduje, zastawiony był sprzętem odśnieżającym, przygotowanym i czekającym na nadejście zimy. Ale proszę się takimi sytuacjami nie przejmować, tylko fotografować.

Malutki kościółek w Colle Santa Lucia położony jest na skraju wzgórza. To właśnie ten kościółek sprawia, że krajobraz tego miejsca staje się niezwykły i pasjonujący dla fotografa.

Jak widać na zdjęciu 〈obok〉 zdjęcia należy robić z bardzo daleka, gdyż w pobliżu nie ma już takich możliwości.

Centrum Colle Santa Lucia jest bardzo małe. Znajduje się tam parking tylko na kilka samochodów. Ale warto się tam zatrzymać. Z tego miejsca prowadzi stara wąska droga w stronę kościoła.

Zaraz przy kościele 〈powyżej〉, za widocznym okalającym go murem znajduje się cmentarz. Warto przejść się dookoła. Na samym skraju, jest takie miejsce z niezwykłym widokiem na Pelmo.

Na kolejnym zdjęciu 〈poniżej〉 opisywany wcześniej widok na wierzchołek Pelmo z okolicy kościoła.

Byłem tam kilka razy i nigdy nie miałem okazji zrobić zdjęcia całego szczytu bez chmur. Ale prawda jest taka, że do takich miejsc nie przychodzi się tylko dla krajobrazów i zdjęć.

 

Wczesnym popołudniem tego samego dnia, wędrując ścieżkami w rejonie Passo Valles i szukając ciekawych krajobrazów, miałem jeszcze okazję zobaczyć Pelmo.

To jedno ze zdjęć 〈obok〉, wschodniej strony szczytu w promieniach jesiennego słońca oczywiście z nieodłącznymi chmurkami, jakie udało mi się wtedy zrobić.

Pierwszym przygotowanym opisem miejsca, do którego zapraszam wszystkich miłośników górskich krajobrazów jest Dolina Marzeń. Drugim jest Belvedere, miejsce bardzo ciekawe i warte odwiedzenia każdego pięknego słonecznego popołudnia.

© wdolomitach.pl
strona główna