galerie
Zdjęcia przedstawione w tym dziale ilustrują opisy krajoznawcze i przedstawiają najciekawsze miejsca z różnych wycieczek.
 

Dwie pierwsze galerie to zdjęcia, które robiłem, jako „pocztówki” do domowego albumu, jeszcze zanim powstał serwis krajoznawczy.


o galeriach


cztery pory roku

Zdjęcia do tej galerii w większości powstały w Cortinie. Tak się ciekawie złożyło, że masywy Tofane i Cristallo udało mi się sfotografować o każdej porze roku. Na zdjęciu 〈obok〉 Tofane w zimowej szacie.

cztery pory roku

złota jesień

złota jesień

To ilustracja najpiękniejszych gór, jakie widziałem. Galerię otwierają zdjęcia Marmolady. Są tam zdjęcia z przełęczy Pordoi i Fedaia oraz masywy Sasso Lungo i Puez. Jest również Cortina i jej okolice. Na zdjęciu 〈obok〉 widok Marmolady z Passo Pordoi.


To właśnie po złotej jesieni spędzonej w Dolomitach, postanowiłem zmienić stary analogowy aparat, na nową cyfrówkę - i tak zaczęło się fotografowanie w Dolomitach.

szukając wiosny

Są to góry w kolorach przedwiośnia. Galerię otwiera osada Colle Santa Lucia. Następnie są przełęcze Tre Croci oraz Montecroce. Potem bunkier na Passo Valparola i widok Marmolady. Jest również przełęcz Falzarego z kapliczką 〈obok〉. A na końcu okolice przełęczy Staulanza.

szukając wiosny

okolice Cortiny

okolice Cortiny d’Ampezzo

Zdjęcia te powstały w Cortinie i jej okolicach. Są to krajobrazy z widokiem na miasto i otaczające je góry. Jest oczywiście wspaniały Cristallo 〈obok〉 i niedaleko położona Misurina.

Trzy Kolosy

Tytułowe Trzy Kolosy to Civetta, Marmolada 〈obok〉 i Pelmo. Zatem ta galeria nie wymaga żadnego dodatkowego komentarza.

Trzy Kolosy

panoramy z Lagazuoi

panoramy z Lagazuoi

To zdjęcia, które tworzą dwie panoramy, jakie powstały na tym małym, ale fantastycznie położonym szczycie. Na zdjęciu 〈obok〉 majestatyczna Civetta.

rano i wieczorem

Wszystkie te zdjęcia powstały na przełęczy Giau 〈obok〉. O poranku widać panoramę całej przełęczy. Natomiast wieczorem, to widok z przełęczy na północny-wschód z masywami Tofane oraz Cristallo.

rano i wieczorem

Pale w słońcu, chmurach i mgle

Pale w słońcu, chmurach i mgle

To kilka wybranych zdjęć z wiosennych i letnich wycieczek w masywie Pale di San Martino. Galerię otwiera Monte Agner o wschodzie słońca 〈obok〉, który jest jeszcze na kilku innych zdjęciach.

niezwykłe kolory Cimonegi

To jest jedyne miejsce w Dolomitach, gdzie zawsze jak byłem to były idealne i wymarzone warunki do fotografowania. W ten sposób udało mi się pokazać tą małą grupę górską w ciekawych i różnych kolorach, jak np. majowy wczesny poranek 〈obok〉.

niezwykłe kolory Cimonegi

wokół Tre Cime

wokół Tre Cime

Wszystkie zdjęcia powstały jednego dnia w czasie wycieczki szlakami dookoła szczytów Tre Cime di Lavaredo. Na zdjęciu 〈obok〉 widok na bardzo fotogeniczny masyw Cadini di Misurina.

ostatnie dni lata

Galerię otwierają zdjęcia Tre Cime. Następnie są znane widoki szczytów z okolic Cortiny. Później wycieczka w masyw Popera. A na końcu bajeczny wschód słońca i poranek nad Misuriną 〈obok〉.

ostatnie dni lata

koniec zimy na skraju Pale

koniec zimy na skraju Pale

Na północno-zachodnim skraju masywu Pale di San Martino jest szczyt, który jest symbolem tego regionu. To Cimon della Pala 〈obok〉, jeden z najładniejszych szczytów w Dolomitach.

na Passo Falzarego

To kilka porannych krajobrazów z okolic przełęczy Falzarego. Galerię otwierają dalekie widoki na Pale di San Martino i Marmoladę. Następnie znana z wcześniejszych zdjęć kapliczka na przełęczy 〈obok〉. Na końcu widoki okolic przełęczy i południowej ściany Tofana de Rozes.

na Passo Falzarego

zachodnie klimaty

zachodnie klimaty

Zdjęcia te ilustrują wycieczki po zachodnim skraju Dolomitów. Jest tam masyw Catinaccio i Latemar. Jest bardzo charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny Sasso Lungo. Jest również Sassongher w masywie Puez. Na zdjęciu 〈obok〉 nastrojowa kapliczka w okolicy przełęczy Gardena.

wieczorem i rano na Passo Rolle

Ta galeria to przykład, jak może się zmienić jedno miejsce w ciągu doby. Na zdjęciu 〈obok〉 Cimon della Pala o poranku, przyprószony pierwszym letnim śniegiem. W tej galerii można się przekonać, jak było tutaj dzień wcześniej.

wieczorem i rano na Passo Rolle

pierwszy letni śnieg

pierwszy letni śnieg

Galeria prezentuje zdjęcia ze szlaków i ferraty w Catinaccio. Na zdjęciu 〈obok〉 najwyższy szczyt masywu Catinaccio d’Antermoia przyprószony śniegiem, który spadł w środku wakacji.

na szlakach i ferratach Ganku Pale

Galera prezentuje zdjęcia z trasy przejścia południowo-zachodniej grani Pale di San Martino. Na zdjęciu 〈obok〉 szczyt Cima di Val di Roda.

na szlakach i ferratach Ganku Pale

ze szczytu Cima di Val di Roda

ze szczytu Cima di Val di Roda

Wszystkie te zdjęcia powstały na wierzchołku szczytu Cima di Val di Roda. Na zdjęciu 〈obok〉 Pala di San Martino.

Marmolada i Gran Vernel

Bohaterem tej galerii nie jest Królowa Dolomitów, tylko bardzo charakterystyczny szczyt Gran Vernel 〈obok〉, który jest zachodnim zwieńczeniem tego potężnego masywu.

Marmolada i Gran Vernel

w Dolinie Marzeń

w Dolinie Marzeń

Dolina Marzeń to nazwa, jaka mi przyszła na myśl, kiedy opuszczałem to bajeczne miejsce. Na zdjęciu 〈obok〉 Cima del Focobon, jeden ze wspaniałych szczytów, które można tam zobaczyć.

zimowy Ganek Pale di San Martino

To taki popołudniowy, bożonarodzeniowy spacer z San Martino di Castrozza, wzdłuż Ganku Pale, wśród których jest piękna Pala di San Martino oraz Cima di Val di Roda 〈obok〉.

zimowy Ganek Pale di San Martino

Sasso Lungo

Sasso Lungo

Ta galeria składa się z trzech części. Pierwsza to zdjęcia z wycieczki szlakami. Druga, to ferrata Schustera. Natomiast, trzecia część to zdjęcia ze szczytu Sasso Piato. A na zdjęciu 〈obok〉 przysłowiowy ząb, czyli Il Dente.

piąta przełęcz Pale

To zdjęcia z rekonesansu na przełęczy Mulaz, która znajduje się na północno-zachodnim skraju Pale di San Martino. Wśród szczytów, które tam można zobaczyć 〈obok〉, są Cima di Campido oraz Cima Zopel.

piąta przełęcz Pale

jesienne perły Pale

jesienne perły Pale

Dobre ciastka, mały termos z gorącą kawą i miejsce osłonięte od wiatru. To udany przepis na taką galerię zdjęć z pięknej, ale wietrznej przełęczy. A ponad chmurami wierzchołek Cimon della Pala 〈obok〉, czyli rekordzista w ilości galerii i panoram w całym serwisie.

ze szczytu Monte Agnera

Mont Agner, położony na południowym skraju Dolomitów, jest wspaniałym punktem widokowym. Galeria prezentuje masywy, od Catinaccio na zachodzie, po Tofanę 〈obok〉na wschodzie.

ze szczytu Monte Agnera

powrót do Doliny Marzeń

powrót do Doliny Marzeń

Był piękny majowy słoneczny, ciepły dzień, kiedy wybrałem się tu na spacer. Wszędzie dookoła kwitły już wiosenne kwiaty. A co zobaczyłem w Dolinie Marzeń, widać na zdjęciu 〈obok〉.

Królowa Dolomitów

Ta galeria powstała ze zdjęć z różnych wycieczek. Galerię otwiera 〈obok〉 widok masywu od wschodu, a kolejne zdjęcia prezentują Marmoladę z różnych stron, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Królowa Dolomitów

na szlaku do Torri di Vaiolet

na szlaku do Torri di Vaiolet

Te kilka zdjęć prezentuje piękne jesienne krajobrazy Catinaccio 〈obok〉, ze szlaku prowadzącego do ciekawego, zimnego i wietrznego kotła Gartl, nad którym wznoszą się te wspaniałe turnie.

piękne krajobrazy

Takiej galerii jeszcze nie było, i to nie tylko z powodu ilości zdjęć. Nuvolau to był nasz pierwszy mały szczyt zdobyty kilka lat temu. Wróciliśmy tam ponownie, a widok z Nuvolau 〈obok〉 to idealna ilustracja do najnowszego działu w serwisie.

piękne krajobrazy

wiosna na południu

wiosna na południu

W galerii wśród zdjęć są tak znane szczyty jak Civetta i Pelmo, ale nie tylko. Są również szczyty mniej znane, jak Tamer i Cima Nord di S. Sebastiano 〈obok〉.

Bosco Nero

Bosco Nero to dosłownie „Czarny Las”, a nazwa ta jest tutaj prawie we wszystkim. Czarne są sosny, krzewy, doliny i oczywiście szczyty 〈obok〉. Polecam tą galerię, a o Czarnym Lesie można przeczytać w serwisie.

Bosco Nero

Marmolada z Colaca

Marmolada z Colaca

Na zdjęciu 〈obok〉 główny wierzchołek Marmolady widoczny z profilu, czyli z wierzchołka Colaca. W galerii oprócz Królowej Dolomitów są również pozostałe szczyty tego pięknego masywu, jakie zobaczymy od zachodniej strony.

Cristallo po burzy

Cristallo jest tak znany, że jego zdjęcia widział chyba już każdy pasjonat Dolomitów. Tym razem prezentuję zdjęcia z bliska 〈obok〉, zrobione w czasie gdy jeszcze nad samymi wierzchołkami przechodziła letnia burza.

Cristallo po burzy

Civetta

Civetta

Civetta długo czekała na swoją specjalną galerię. Ale widząc to zdjęcie 〈obok〉, widać już że trudno będzie zrobić ładniejsze zdjęcie tego wspaniałego szczytu.

Marmarole - Sorapis

W zasadzie, to nazwa tej galerii powinna brzmieć tak: od Marmaroli na lewym skraju panoramy 〈obok〉, po potężne Sorapis po prawej stronie.

Marmarole - Sorapis

7 dolomitowych pereł

7 dolomitowych pereł

Perłami, jak na Dolomity przystało są masywy górskie 〈obok〉, które mamy okazję podziwiać w czasie jednej ciekawej, choć wyjątkowo długiej wycieczki.

Pelmo

Uroki szczytu miałem okazję zauważyć już w czasie naszego pierwszego wyjazdu. Galeria prezentuje zdjęcia z różnych wycieczek, w czasie których możemy zobaczyć największego dolomitowego samotnika 〈obok〉.

Pelmo

Tre Cime di Lavaredo

Tre Cime di Lavaredo

Tytułowe Trzy Turnie z Lavaredo 〈obok〉, to jeden z najbardziej znanych symboli Dolomitów.

Torri del Vaiolet

Jednym z najbardziej znanych symboli gór, w zachodnim rejonie Dolomitów są Turnie z Vaiolet 〈obok〉.

Torri del Vaiolet

Croda dei Toni

Croda dei Toni

To kolejny symbol gór, który ma swoją specjalną galerię 〈obok〉.

Croda Rossa di Sesto

Galeria 〈obok〉 jest uzupełnieniem nowego opisu tego pięknego i mało znanego szczytu, jaki jest w dziale o via ferratach, który położony jest na samym skraju Dolomitów.

Croda Rossa di Sesto

Colac

Colac

Colac 〈obok〉, to piękny i wyjątkowo stromy, choć nie najwyższy szczyt, który możemy zdobyć, dzięki ciekawym via ferratom, jakie prowadzą z dwóch stron na wierzchołek.

© wdolomitach.pl
strona główna