Dolomity Serwis Krajoznawczy - zawiera opis gór, szlaki turystyczne i via ferraty, vademecum informacji turystycznych, czyli najciekawsze miasteczka, kempingi, książki, mapy, przewodniki, kolejki linowe oraz ciekawostki czyli wszystko, co wypada wiedzieć i sprawdzić przed wyjazdem, a całość jest ilustrowana ponad kilkoma tysiącami zdjęć i panoram.

Marmolada Królowa Dolomitów

Jadąc w Dolomity po raz pierwszy byłem przekonany, że to góry jak każde inne, które wcześniej widziałem. Okazało się jednak, że są to góry niezwykłe a to co zobaczyłem i sfotografowałem, prezentuję w serwisie podzielonym tematycznie na pięć kategorii 〈menu główne u góry〉.

Na pierwszym zdjęciu 〈powyżej〉 jest Marmolada, czyli Królowa Dolomitów, która dla wielu osób przyjeżdżających, jest symbolem tych gór. Na początek proponuję również dwie galerie 〈obok〉.

Pierwsza prezentuje panoramy, na których można zobaczyć Marmoladę, a jest szczytem najwyższym i niepowtarzalnym. Druga zawiera krajobrazy z wycieczek na szlaki i via ferraty, w czasie których mamy okazję zobaczyć i sfotografować różne oblicza Królowej.

 

Fanes i Tofane w oczekiwaniu na wiosnę

Dolomity to najważniejszy dział serwisu, który opisuje prawie całe góry. Dolomity są jednak za duże, by można je było poznać w czasie jednego wyjazdu. Radzę na początek zapoznać się z jednym rejonem. Zapraszam na Przełęcz Falzarego i w masyw Fanes 〈powyżej〉. A wiosenny rekonesans pozwoli poznać specyfikę i ... zobaczyć kozice z bliska.

Jest tam również jedna z najtrudniejszych i najładniejszych ferrat, która prowadzi na wierzchołek Cima Fanis Sud. Opis ferraty polecam wszystkim, nie tylko pasjonatom i miłośnikom takiej formy turystyki. Każdy turysta jadący w Dolomity, prędzej czy później zada sobie pytania, czy warto, czy mogę, czy podołam tym trudnościom?

Świstaki można spotkać w bardzo wielu miejscach, a sjesta z nimi to galeria, która powstała w okolicach Fortu Tre Sassi i poprzedzona była długą obserwacją zwyczajów tych ostrożnych zwierzaków.

 

Sasso Lungo od południa

Szlaki w Dolomitach to trasy turystyczne dla każdego, a idealnym przykładem jest uroczy Sasso Lungo 〈powyżej i obok〉. Ten najmniejszy z masywów, otaczają szerokie górskie łąki, po których prowadzą wygodne szlaki, nadające się na krótkie spacery z małymi dziećmi.

Miłośnikom długich wycieczek proponuję szlaki prowadzące przez cały masyw, jako wspaniałą okazję poznania niezwykłych dolomitowych turni z bliska. A ruszając z Przełęczy Sella, mamy okazję przejść z aparatem fotograficznym bardzo widokową trasę, w poszukiwaniu dolomitowych pereł 〈galeria obok〉.

W pobliżu Przełęczy Sella i masywu Sasso Lungo jest kolejna bardzo ciekawa przełęcz, to Passo Pordoi. Z niej od wczesnej wiosny do późnej jesieni, można wyruszyć na wspaniałe wycieczki, czy to piesze, czy też kolejką linową, np. na najłatwiej dostępny w całych Dolomitach szczyt trzytysięczny, jakim jest Piz Boe.

 

panorama z wierzchołka Torre di Toblin

Cały dział Ferraty aktualnie przechodzi aktualizację. Gotowe są już strony opisujące co to jest via ferrata, jakie występują klasyfikacje stopni trudności z ciekawymi przykładami. Całkowicie na nowo przygotowana została strona z opisem zasad bezpieczeństwa, do której wykorzystałem zdjęcia z jednej z najtrudniejszych technicznie tras, oraz po raz kolejny uaktualniony wykaz ferrat w Dolomitach, bo wbrew pozorom, cały czas coś nowego się w górach pojawia.

Aktualnie na nowo przygotowuję wszystkie pozostałe opisy ferrat, które są uzupełniane o nowe galerie. Kilka ferrat wcześniej opisanych już usunąłem, wybierając tylko te, które obecnie warto poznać i przejść.

Z całkowitych nowości polecam opisy i ferraty w masywie Pale di San Martino 〈powyżej i obok〉. Jest to słynny Ganek Pale oraz sześć ferrat, jakie na nim prowadzą i które proponuję przejść w czasie trzech wspaniałych, choć długich wycieczek. A po nich, nie pozostanie nam już nic innego, jak spróbować zmierzyć się z bardzo trudną technicznie Ferratą Bolver-Lugli, która prowadzi płonącą ścianą, jednego z najbardziej niezwykłych szczytów w całych Dolomitach.

 

góra symbol czyli Cimon della Pala

Vademecum, to kolejny dział, który został dokładnie przeredagowany i uzupełniony. Ponieważ zawiera szereg podstawowych informacji, które mogą pomóc podjąć decyzję o tym, czy, gdzie i kiedy pojechać w Dolomity. Proszę sprawdzić co tam jest, a o to, czego zabraknie proszę napisać, postaram się w miarę możliwości pomóc. Aktualny e-mail, zawsze jest podany w tym dziale.

Jednej rzeczy w Vademecum nie ma, czyli informacji o tym co w Dolomitach jest najpiękniejsze 〈a symbol tego jest powyżej〉. O tym, że Pale di San Martino jest Perłą Dolomitów przekonał się każdy, kto miał okazję poznać te góry. Kto tam jeszcze nie był ma okazję rozpocząć od galerii panoram 〈obok〉. Polecam również poznanie małego ciekawego miasteczka u podnóża Passo Rolle, idealnego miejsca do poznania tej baśniowej krainy.

W Pale jest dużo pięknych miejsc. Są tam wysokogórskie szlaki i chatki biwakowe, które idealnie nadają się na kilkudniowe wyprawy. Miejsca te przybliżą relacje z wycieczek, które prowadzą przez wspaniałe przełęcze tego masywu oraz opis Doliny Marzeń. Dolomity to również kolejki linowe, a jedna z nich prowadzi na szczyt La Rosetta, z którego roztacza się wspaniały widok na niezwykły wysokogórski płaskowyż, nazwany w serwisie od tytułu książki - „Pustynią Tatarów”.

 

Civetta z Belvedere

W dziale Fotografia, jest już ponad 1000 zdjęć i panoram. Na wstępie polecam komplet galerii krajoznawczych wraz z krótkimi opisami. Nowościami są galerie przygotowane specjalnie do aktualizacji działu Szlaki, na których są jedne z najwspanialszych dolomitowych szczytów, czyli Pelmo, Tre Cime di Lavaredo, Torri del Vaiolet, Croda dei Toni oraz Croda Rossa di Sesto i Colac. Dwie ostatnie galerie, zostały przygotowane do aktualizacji działu Ferraty.

Kolejna propozycja to górskie panoramy, a wszystkich zainteresowanych techniką robienia takich zdjęć zapraszam do małego poradnika górskiej fotografii. Ilustracją całego działu o Fotografii jest panorama Civetty 〈powyżej〉, bardzo znanego i podziwianego przez turystów szczytu, który miałem okazję fotografować o różnych porach roku 〈obok〉.

Na końcu polecam małą, ale niezwykłą galerię 〈obok〉, przedstawiającą panoramę masywu Cadini di Misurina 〈poniżej〉. Zdjęcia w galerii, są ilustracją najnowszego i już ostatniego opisu w dziale Szlaki, poświęconego wyprawom.

 

Cadini di Misurina o poranku

 
prawa autorskie © 2006-2020 wdolomitach.pl
Dolomity Serwis Krajoznawczy  -   to wyłącznie prywatna strona internetowa,
nie zawiera reklam, nie korzysta z informacji zawartych w plikach cookies i nie zbiera żadnych danych o osobach przeglądających.