Szlaki
Widoczna na zdjęciu 〈na samej górze〉 stalowa lina to nie jest via ferrata1. To zdjęcie ze szlaku turystycznego w Dolomitach. O tym, przez jakie wspaniałe miejsca prowadzą dolomitowe szlaki można się przekonać na stronach działu Szlaki.
 

Nie da się w Internecie opisać piękna Dolomitów bez prezentacji zdjęć. Dlatego w tych opisach staram się zwrócić uwagę na piękno okolic. Nie prezentuję natomiast specjalnie robionych mapek. Wydaje mi się, że zdjęcia ze szlaku dają większy pożytek niż kreska na mapie. Ale proszę to ocenić samemu.

Przy opisach niektórych wycieczek są mapki z folderów, które udało mi się zebrać. Są to z reguły mapki, które dość dobrze prezentują widok gór i okolicy.

Opisy w tym dziale podzielone są na pięć głównych grupy, w tym dwie pierwsze są nowością. Znamy pojęcie symbolu, gdyż ma go każde państwo, miasto a nawet mały region. Symboli nie może zabraknąć również w górach.

I tak powstał mały dział o symbolach gór, który jest niczym innym, jak propozycjami wycieczek do miejsc uważanych za najbardziej niezwykłe w Dolomitach. Zaznaczam jednak, że ostatnia propozycja to mój własny typ, bo chyba nikt inny nie nazwał tutaj żadnej doliny - „Doliną Marzeń”.

Drugą nowością są piękne krajobrazy, czyli wycieczki na małe szczyty, których największą zaletą jest lokalizacja. A, że były to wycieczki jesienne, to kolorowe słoneczne krajobrazy muszą być piękne.

Kolejne relacje, są szczegółowymi opisami wycieczek przez znane górskie masywy. Trasy takich wycieczek dokładnie wcześniej planuję oraz robię mały rekonesans. Idąc na taką wycieczkę, z reguły czekam na dobra pogodę, bo jak opisywać wszystko, kiedy na zdjęciach będą tylko mgły i chmury.

Następne są wycieczki, to krótkie opisy typowo krajoznawczych propozycji z dolomitowych szlaków. Tak dla ścisłości to niektóre z tych wycieczek nie były krótkie. I jak można zobaczyć, to z pogodą tutaj jest już różnie, a często jej po prostu nie ma.

Ostatnie, to wycieczki kolejkami linowymi i jak widać nie ma ich w serwisie dużo.

Nieodłącznym atrybutem wycieczek dolomitowymi szlakami są krajobrazy. Najczęściej naszą uwagę przyciągają te największe, widoczne z daleka szczyty. Jednym z nich jest Pelmo, którego zdjęcia znajdują się na tej stronie.

Polecam galerię 〈obok〉, w której Pelmo, Civetta i Marmolada są widoczne na zdjęciach zrobionych ze szlaków. Jedyne, co mogę dodać to niestety to, że te Trzy Kolosy bardzo często chowają się w chmurach.

Wycieczka szlakami dookoła Pelmo jest jedną z ciekawszych, jaką polecam w Dolomitach. Niestety jeszcze jej nie ma opisanej w serwisie, ... może po następnych wakacjach, jak czas i pogoda dopisze.

Najlepszym miejscem na rozpoczęcie tej długiej, całodniowej wyprawy jest Passo Staulanza. A na trasę radzę wyruszyć naprawdę rano i obejść szczyt dookoła zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Z reguły unikam w serwisie robienia rankingów typu naj-naj. Ale skoro jest miejsce, które tak bardzo mi się spodobało, że nazwałem je za pierwszym razem „Doliną Marzeń”, to muszę być konsekwentny i przedstawić tutaj jedną panoramę 〈obok〉.

To takie podsumowanie wstępu do całego działu Szlaki i idealne połączenie symboli gór i pięknych krajobrazów. Podpowiem tylko, że szczegółowy opis Doliny Marzeń jest w dziale Fotografia.

 

Słowniczek:

andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
cinque  - pięć, piątka,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
galleria  - tunel, nie tylko ten na drodze,
ghiacciaio  - lodowiec,
lago  - jezioro,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
pista  - szlak, trasa narciarska, tor,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
scoiattolo  - wiewiórka,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
siesta  - czas na odpoczynek w porze obiadu,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna