symbole gór
Dla dużej grupy osób synonimem słowa Dolomity, jest Marmolada 〈powyżej〉. Cztery naj-bardziej znane powody takiego uproszczenia przedstawiam na stronie opisującej ten masyw. Jest jeszcze piąty powód, który zaprezentuję i przedstawię na kilku zdjęciach, tej małej strony o symbolach gór.
 

Tym piątym naj- jest specyfika Marmolady i całych Dolomitów. Marmolada położona jest w samym środku gór. Dolomity to potężne skalne masywy u podstawy, których ścielą się szerokie wysokogórskie łąki, poprzecinane rozległymi dolinami. Powoduje to, że w czasie wielu wycieczek, nawet po bardzo daleko położonych zakątkach gór, można niespodziewanie zobaczyć „Królową Dolomitów”.

Przykładem specyfiki Marmolady jest mapka 〈 tutaj 〉, która jest również na stronie głównej działu Dolomity. Na mapce można zobaczyć lokalizację masywu oraz jego wielkość. Proszę sprawdzić lokalizację wszystkich masywów, przełęczy, szczytów i rejonów, które otaczają Królową Dolomitów.

Na początku polecam dość nietypową galerię 〈obok〉, w której możemy zobaczyć różne oblicza Królowej Dolomitów. Zdjęcia te powstały w czasie wycieczek, na szlakach i via ferratach1 w różnych zakątkach Dolomitów, czasami dość odległych.

Galerię otwierają krajobrazy zrobione od wschodu, czyli tak jak rano świecą pierwsze promienie słońca. Następne zdjęcia zostały uszeregowane zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

W zasadzie do kompletu brakuje tylko jednego zestawu, ale ponieważ już odkryłem dobre miejsce do zdjęć od południowego-zachodu jest szansa, że galeria zostanie kiedyś uzupełniona o nowe zdjęcia.

Po tym może nieco za długim wstępie, zapraszam do krótkiego opisu ciekawych wycieczek ilustrowanych zdjęciami Marmolady.

Monte Rite jest niskim szczytem w południowo-wschodnim rejonie gór. Rozległe doliny dookoła powodują, że z tego miejsca roztaczają się wspaniałe krajobrazy na wszystkie strony.

Choć odległość jest dość znaczna, z samego szczytu widać również Marmoladę 〈powyżej〉, ukrytą idealnie pomiędzy Civettą a Pelmo. Polecam opis tej wycieczki w czasie, której miałem okazję zrobić najwięcej i to „najszerszych” panoram.

Niestety, ale wierzchołek Monte Agnera w masywie Pale di San Martino jest szczytem, na który można wejść tylko ferratą. A szkoda, bo ze szczytu widać kilka największych dolomitowych masywów.

W opisie Via ferraty Stella Alpina jest galeria, w której można zobaczyć krajobrazy ze szczytu, wśród których jest również Marmolada 〈powyżej〉.

Kolejna wycieczka i następne zdjęcie 〈poniżej〉 również pochodzi z ferraty. Prowadzi ona na mały ale bardzo ciekawy szczyt Colac. Znajduje się on bardzo blisko Marmolady i pozwala zobaczyć masyw centralny idealnie od zachodniej strony.

A ponieważ ferraty na Colacu są dwie i to o różnych stopniach trudności, to polecam ten szczyt uwadze, gdyż jest to miejsce wyjątkowo ciekawe, o czym można się przekonać w tej galerii 〈 tutaj 〉.

Letnim popołudniem, po kilku godzinach marszu wszedłem do kompletnie pustej, cichej i kamienistej dolinki ukrytej pod ścianami najwyższego szczytu całego masywu, cały czas z daleka wypatrując pobliskiego schroniska. Nawet słońce schowało się w letnich pierzastych chmurach.

Ogrom niesamowitej pustki tego miejsca potęgował tylko szum wiatru. Jedną z największych niespodzianek na dolomitowych szlakach i ferratach był widok 〈powyżej〉, jaki zobaczyłem przed sobą. O tym gdzie to było, można przeczytać w relacji z różanego ogrodu Catinaccio.

Dalekie krajobrazy Marmolady 〈poniżej〉 były jedną z atrakcji długiej wycieczki siedem dolomitowych pereł. Nie będę przedwcześnie zdradzał, co to za perły.

Podpowiem tylko, że to wycieczka szlakiem, którym powinien przejść każdy miłośnik gór, chcący poznać i zobaczyć czym niezwykłym charakteryzują się te góry.

Na północnym-zachodzie od Marmolady znajduje się jeden z mniejszych, ale ładniejszych górskich masywów.

Kolejne zdjęcie 〈powyżej〉, pochodzi z wycieczki, która zaczęła się na Passo Sella i prowadziła szlakami przez Sasso Lungo.

Na kolejną wycieczkę wybrałem się również z tej samej przełęczy, ale prowadziła tym razem nie w Sasso Lungo, ale na południe na malutki szczyt Col Rodella.

Jak widać na zdjęciu Marmolady 〈powyżej〉, pora roku jest już jesienna. To właśnie wtedy powstały wszystkie zdjęcia i panoramy do całego nowego działu o pięknych krajobrazach.

Jak widać po kolejnym zdjęciu Marmolady 〈poniżej〉, które również powstało w okolicy przełęczy Sella, jest to mój ulubiony rejon w Dolomitach.

Tym razem zdjęcia zostały zrobione w czasie wycieczki na ferratę, która prowadzi starą górską percią Oskara Schustera.

Zachodni skraj Passo Fedaia to miejsce, z którego roztacza się piękny widok na masyw centralny Marmolady i znajdujące się u jego podstawy Lago di Fedaia.

To również bardzo dogodne miejsce do wyruszenia na jedną z ciekawszych dolomitowych i bardzo trudnych ferrat, jaka prowadzi granią szczytu La Mesola.

Polecam to miejsce również na turystyczne wycieczki, szczególnie jesienne, gdyż krajobrazy Marmolady z tej okolicy są po prostu wspaniałe, a to tylko dwa przykłady: 〈 tutaj 〉 oraz 〈 tutaj 〉, których w serwisie jest dużo więcej.

Marmoladę widać wspaniale również od północnego-wschodu. W tym rejonie Dolomitów jest kilka miejsc, z których polecam szczególnie dwa, czyli Passo Giau oraz Passo Falzarego.

Zdjęcie 〈powyżej〉, przedstawia widok z wyprawy ferratą na Tofanę. Natomiast zdjęcia w galerii prezentują krajobrazy z Via ferraty Tomaselli w masywie Fanes.

Nuvolau to łatwo dostępny szczyt w Dolomitach, położony bardzo blisko znanej Cortiny d’Ampezzo.

Krajobrazy z wycieczki na ten szczyt są przepiękne. Oczywiście z samego wierzchołka widać wspaniale Królową Dolomitów 〈powyżej〉.

 

Po tej krótkiej fotograficznej opowieści o Marmoladzie, polecam galerię panoram 〈obok〉, wśród których każdy już bez problemu odnajdzie Królową.

Nie tak dawno w prowadzonej korespondencji dostałem taką prośbę: „proszę mi opisać propozycje wycieczek, bo chcę się zakochać w tych górach i jeździć tam, co roku”.

Teraz mogę odpowiedzieć tak: „proszę sobie wybrać jedną z tych, o których piszę na tej stronie, to na pewno wystarczy, by się zakochać w Dolomitach”.

Oczywiście Marmolada to nie tylko potężny i najwyższy szczyt, nazywany często Królową Dolomitów. Marmolada to również nazwa całego górskiego masywu, którego opis jest w głównym dziale serwisu, którym są Dolomity.

Oczywiście nie jest to opis pełen, gdyż nie znam jeszcze tak dobrze Marmolady. Myślę jednak, że przybliży on postać Królowej, a ja będę miał jeszcze okazję nie raz tam pojechać i opisać nowe, jeszcze nie odkryte sekrety tego bajecznego miejsca.

Słowniczek:

andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
cinque  - pięć, piątka,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
galleria  - tunel, nie tylko ten na drodze,
ghiacciaio  - lodowiec,
lago  - jezioro,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
pista  - szlak, trasa narciarska, tor,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
scoiattolo  - wiewiórka,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
siesta  - czas na odpoczynek w porze obiadu,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna