Turystyka
Turystyka to dział serwisu, który jest zaproszeniem to przyjazdu w Dolomity, gdyż są to góry niezwykłe, bellissime1 i jedyne w swoim rodzaju.
 

Turystyka to dział serwisu, który ma pomóc w organizacji wyjazdu. Dolomity to góry dość rozległe. Samych masywów opisanych w dziale Dolomity jest już ponad dwadzieścia. Miejscowości jest tu również dużo, dlatego przedstawiam tylko te charakterystyczne. Kierując się tym, co je otacza, czyli gdzie i na jakie wycieczki możemy się tam wybrać.

O tym, że warto pojechać w Dolomity, można się przekonać na stronach tego serwisu. Ten mały ranking pięknych panoram 〈obok〉, to tylko malutka część z ponad 1000 zdjęć, które są już w serwisie. Co roku do tej kolekcji dodaję jedną panoramę taką, którą uważam za najładniejszą i jakiej zrobienie sprawiło mi największą przyjemność.

To nie przypadek, że na zdjęciach jest po dwa razy Marmolada i Civeta, a oprócz tego Pale di San Matino oraz Sorapis. Każdy ma swoje ulubione miejsca w górach, do których lubi wracać nawet jeżeli wie, że dość blisko są jeszcze góry przez niego nie odkryte.

Najnowsze zdjęcie w tej kolekcji to letnia i mocno zaśnieżona Tofane. Niestety, takie są ostatnie lata w Dolomitach. Nie ma już chyba żadnej pory roku, w czasie której pogoda była by taka, na jaką wskazuje kartka z kalendarza.

Turystyka to mała garść informacji o Dolomitach oraz o tym, co tam się znajduje i jest niezbędne do spędzenia bardzo ciekawego urlopu. Prezentowane tutaj rejony to miasta duże i znane oraz te malutkie położone najczęściej na uboczu głównych traktów turystycznych. Jednak wszystkie stanowią dobrą bazę wypadową i pozwalają poznać góry w całej okolicy. Każde z nich jest również charakterystyczne, jak same góry dookoła.

Oczywiście największa jest Cortina d’Ampezzo, którą często polecam w prowadzonej korespondencji, wszystkim jadącym w Dolomity po raz pierwszy. To, dlatego że można nie zmieniając miejsca poznać bardzo duży i ciekawy rejon gór.

Za to, najmniejsza jest Misurina, którą trudno nazwać inaczej niż osadą. Ale, w jakim to ona znajduje się miejscu! To na pewno jedno z najładniejszych krajobrazowo miejsc w całych Dolomitach.

Ponieważ większość turystów jeździ w Dolomity latem, ilustracją tej strony jest jedno z miasteczek w kolorach zimy.

To San Martino di Castrozza u podnóża pięknego masywu Pale di San Martino.

San Martino di Castrozza to idealne miejsce na spędzenie krótkiego urlopu. Nie jest za duże, więc nawet w okresie świątecznym tłumy spacerowiczów i korki na ulicach są do zniesienia.

 

A ponieważ prawdziwi miłośnicy gór przyjeżdżają tutaj właśnie dla nich, to w nagrodę otrzymują wspaniałe krajobrazy i to można powiedzieć, że tuż za oknem pensjonatu.

Na zdjęcie 〈na samej górze〉 fragment grani Pale di San Martino, pod którą znajduje się to malutkie miasteczko. Polecam większą wersję na panoramie oraz dodam, że w serwisie jest wyjątkowo dużo zdjęć z tej okolicy.

Zatem jak widać na zdjęciach, miejsc na popołudniowe spacery jest tutaj wystarczająco dużo.

Jedynym warunkiem, by móc nacieszyć się takimi widokami jest pogoda. A to dlatego, że ten rejon gór ma dość zmienny klimat i z reguły dość dużo tutaj pada, latem deszczu a zimą śniegu.

 

Ale, jeżeli pod wieczór, nawet w pochmurny dzień, wyjdzie słońce to widoki tutaj, są po prostu przepiękne. Polecam galerię zimowy Ganek Pale di San Martino, w której bez trudu rozpoznamy wszystkie szczyty tej niezwykłej grani w bajecznych kolorach.

A wtedy, wypada przyjechać tutaj ponownie, by poznać ten skalny „Welon Madonny” z bliska, z bardzo bliska bo z samego szlaku, który tam prowadzi.

Kiedy pojechać, to nowość tego działu, na który pomysły przyniosła mi prowadzona korespondencja. Z reguły każdy jeździ w góry latem, bo to najdogodniejsza pora na długie górskie wycieczki.

Jest jednak liczna grupa osób, która odwiedza Włochy w innych miesiącach niż wakacyjne i chce, choć na krótko pojechać i zobaczyć Dolomity.

Te trzy opisy ilustrowane zdjęciami, pozwalają dobrze zorientować się co do tego, na co można liczyć i co zobaczymy na szlakach i ferratach.

 

Słowniczek:

andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
cinque  - pięć, piątka,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
galleria  - tunel, nie tylko ten na drodze,
ghiacciaio  - lodowiec,
lago  - jezioro,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
pista  - szlak, trasa narciarska, tor,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
scoiattolo  - wiewiórka,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
siesta  - czas na odpoczynek w porze obiadu,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna