Vademecum
Vademecum - to dział serwisu zawierający podstawowe informacje, które mogą się przydać na etapie planowania wyjazdu. Są również ciekawostki ze szlaków, mała biblioteka i trochę różności. Dział otwiera informacja o tym, co w serwisie jest najbardziej aktualne oraz to nad czym teraz pracuję.
 

wstęp


Często piszą do mnie osoby z prośbą o odpowiedź na pytanie, gdzie mam za pierwszym razem pojechać? A na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Dolomity to góry dość rozległe. Samych masywów opisanych w dziale Dolomity jest już ponad dwadzieścia. Miejscowości jest tu również dużo, dlatego w rejonach, przedstawiam tylko te charakterystyczne. Kierując się tym, co je otacza, czyli gdzie i na jakie wycieczki możemy się tam wybrać, biorąc pod uwagę że będzie to często baza wypadowa na cały dolomitowy urlop.

O tym, że warto pojechać w Dolomity, wie każdy miłośnik gór. Ten mały ranking pięknych panoram 〈obok〉, to tylko malutka część z ponad 1000 zdjęć, które są już w serwisie. Co roku do tej kolekcji dodaję jedną panoramę taką, którą uważam za najładniejszą i jakiej zrobienie sprawiło mi największą przyjemność.

To nie przypadek, że na zdjęciach jest po dwa razy Marmolada i Civeta, a oprócz tego Pale di San Matino oraz Sorapis. Każdy ma swoje ulubione miejsca w górach, do których lubi wracać nawet jeżeli wie, że dość blisko są jeszcze góry przez niego nie odkryte.

Prezentowane tutaj rejony to miasta duże i znane oraz te malutkie położone najczęściej na uboczu głównych traktów turystycznych. Jednak wszystkie stanowią dobrą bazę wypadową i pozwalają poznać góry w całej okolicy. Każde z nich jest również charakterystyczne, jak same góry dookoła.

Oczywiście największa jest Cortina d’Ampezzo, którą często polecam w prowadzonej korespondencji, wszystkim jadącym w Dolomity po raz pierwszy. To, dlatego że można nie zmieniając miejsca poznać bardzo duży i ciekawy rejon gór. Bardzo blisko od Cortiny jest malutka Misurina, którą trudno nazwać inaczej niż osadą. Ale, w jakim to ona znajduje się miejscu! To na pewno jedno z najładniejszych krajobrazowo miejsc w całych Dolomitach.

zimą w gościnnym San Martino di Castrozza


Ponieważ większość turystów jeździ w Dolomity latem, ilustracją tej strony jest jedno z miasteczek w kolorach zimy.

To średniej wielkości San Martino di Castrozza u podnóża pięknego masywu Pale di San Martino.

San Martino di Castrozza to idealne miejsce na spędzenie krótkiego urlopu. Nie jest za duże, więc nawet w okresie świątecznym tłumy spacerowiczów i korki na ulicach są do zniesienia 〈obok〉.


A ponieważ prawdziwi miłośnicy gór przyjeżdżają tutaj właśnie dla nich, to w nagrodę otrzymują wspaniałe krajobrazy i to można powiedzieć, że tuż za oknem pensjonatu 〈poniżej〉.

Na zdjęciu 〈na samej górze〉 fragment grani Pale di San Martino, pod którą znajduje się to malutkie miasteczko. Grań tą widać dosłownie z każdego miejsca w San Martino.

 

Zatem jak widać na zdjęciach, miejsc na popołudniowe spacery jest tutaj wystarczająco dużo. Szczególnie ciekawe są południowe okolice miasteczka 〈poniżej〉, skąd roztacza się wspaniała panorama 〈obok〉 słynnego Ganku Pale.

Jedynym warunkiem, by móc nacieszyć się takimi widokami jest pogoda. A to dlatego, że ten rejon gór ma dość zmienny klimat i z reguły dość dużo tutaj pada, latem deszczu a zimą śniegu.

 

Ale, jeżeli pod wieczór, nawet w pochmurny dzień, wyjdzie słońce to widoki tutaj, są po prostu przepiękne. Polecam galerię zimowy Ganek Pale di San Martino 〈obok〉, w której bez trudu rozpoznamy wszystkie szczyty tej niezwykłej grani w bajecznych kolorach.

A wtedy, wypada przyjechać tutaj ponownie, by poznać ten skalny „Welon Madonny” z bliska 〈powyżej〉, z bardzo bliska bo z samego szlaku, który tam prowadzi .

Proponuję zobaczyć w serwisie również ciekawostki, by później na szlaku wiedzieć czego można się w tych miejscach spodziewać i ile to może nas kosztować. Castello di Andraz to jeden z najstarszych zamków, jaki znajduje się w rejonie Dolomitów. Na kolejnych trzech stronach serwisu miłośnicy historii i militariów znajdą coś dla siebie. Jest to ciekawa lekcja i niewątpliwie inspiracja, bo prezentowane tam muzeum powstało przy współudziale finansowym Unii Europejskiej w ramach wspierania projektów regionalnych.

Ostatnią ciekawostką jest Museo nelle Nuvole, jakie Reinhold Messner otworzył w starych ruinach fortu z I Wojny Światowej. Fort aktualnie jest odrestaurowany i znajduje się na szczycie Monte Rite. Proszę tylko tam nie jechać pod wpływem znajomości nazwiska twórcy muzeum, bo nie ma tam nic związanego z górską działalnością R. Messnera.


Kiedy pojechać to nowość działu, a pomysły przyniosła mi prowadzona korespondencja. Z reguły każdy jeździ w góry latem, bo to najdogodniejsza pora na długie górskie wycieczki. Jest jednak liczna grupa osób, która odwiedza Włochy w innych miesiącach niż wakacyjne i chce, choć na krótko pojechać i zobaczyć Dolomity. Trzy opisy ilustrowane zdjęciami, pozwalają dobrze zorientować się co do tego, na co można liczyć i co zobaczymy na szlakach i ferratach.


Ostatnie są przydatne informacje, również dostępne w Internecie, dlatego podaję je w dużym skrócie. Proszę również uwzględnić fakt, że na wyjazdy w Dolomity poświęcam dość krótki urlop, więc nie jestem w stanie każdego roku sprawdzać wszystkich miejsc opisanych w serwisie.


Szczegółowo o tym, co jest w Vademecum mówi menu po lewej, zatem nie będę go opisywał. Zapraszam na te strony, a jeżeli kogoś zaskoczy jakaś informacja, to mam nadzieję, że będzie to miłe zaskoczenie.

korespondencja


Poniżej - nowy adres poczty elektronicznej do korespondencji, na który proszę kierować wszelkie pytania o Dolomity oraz uwagi co do serwisu. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie, tak szybko jak tylko to będzie możliwe czasowo.


 

słowniczek


andata  - wjazd w jedną stronę,
attrezzato  - ubezpieczony, wyposażony, uzbrojony,
baita  - szałas, bacówka,
bellissimo  - przepiękny, cudny, prześliczny,
bivacco  - mały schron turystyczny w wysokich górach, biwak, obozowisko,
brioche  - słodka bułka, ciasto drożdżowe,
camoscio  - kozica,
campanile  - dzwonnica, wieża przy kościele,
cappuccino  - słodka kawa z mlekiem,
cima  - góra, szczyt, wierzchołek, czubek,
cinque  - pięć, piątka,
forcella  - przełęcz wysoko w górach np. pomiędzy szczytami, przełączka, widełki,
funivia  - górska kolejka linowa,
galleria  - tunel, nie tylko ten na drodze,
ghiacciaio  - lodowiec,
lago  - jezioro,
lungo  - długi, daleki,
marmotta  - świstak,
monte  - góra,
nevaio  - pole śnieżne,
nuvola  - chmura,
parco nazionale  - park narodowy, rezerwat,
passeggiata  - widokowa ścieżka, deptak, bulwar,
passo  - szeroka, rozległa przełęcz np. między masywami górskimi, również krok,
pista  - szlak, trasa narciarska, tor,
rifugio  - schronisko, schron, szałas,
ritorno  - powrót, droga powrotna,
salita  - wjazd, podejście, droga pod górę,
sasso  - kamień, głaz,
scesa  - zjazd, zejście,
scoiattolo  - wiewiórka,
sentiero  - ścieżka, dróżka, szlak,
siesta  - czas na odpoczynek w porze obiadu,
tabaccheria  - kiosk z art. tytoniowymi i gazetami, tam się kupuje mapy i widokówki,
temporale  - burza, ulewa, wichura,
torre  - wieża, baszta,
valle  - dolina,
via ferrata  - potocznie: żelazna ścieżka.

© wdolomitach.pl
strona główna