aktualności
Aktualności - to wykaz nowości w serwisie krajoznawczym o Dolomitach, jakie ukazały się w ostatnim czasie. Wszystkie są przedstawione w takim układzie, jaki prezentuje menu główne serwisu. Kilka zdań również poświęciłem na informację o tym, co aktualnie mam na roboczym pulpicie komputera.
 

Aktualizacja:   czerwiec 2016r.

Witam wszystkich miłośników gór. Tym razem w aktualnościach, będzie trochę negatywnych uwag o tym, co miałem okazję zauważyć w czasie ostatnich wakacji w Dolomitach.

◊   Po pierwsze kryzys dotarł także w góry. Prawie całkowicie zniknęła możliwość bezpłatnego parkowania samochodów w miejscach, z których można wyruszać na wycieczki. Parkingi jeżeli były bezpłatne, to prawie wszędzie pozamieniano je w płatne. W znanych dolinach poustawiano znaki zakazu parkowania, za wyjątkiem miejsc wyznaczonych, których pilnują strażnicy i wyłapują wszystkich bez biletu z parkomatu.

◊   Regularnie maleje ilość ferrat, które z powodu złego stanu zabezpieczeń są po prostu zamykane. Kolejną ferratą zamkniętą jest Sentiero del Cacciatore, jedna z ferrat na znanym Ganku Pale di San Martino. Szkoda tej ferraty, bo wraz z Sentiero attrezzato Dino Buzzati pozwalała przejść wyjątkowo ciekawą trasę na południowym skraju masywu.

Po dwóch bardzo długich opisach ferrat, jakimi były Via Eterna, Brigata Cadore na wielkim filarze Punta Serauty na Marmoladzie oraz Via ferrata degli Alleghesi na Civecie, których przygotowanie zajęło mi wyjątkowo dużo czasu, postanowiłem przygotować kilka krótkich opisów.Pierwszym z nich jest mały szczyt ale znajdujący się w fantastycznym miejscu, czyli Torre di Toblin 〈powyżej i poniżej〉.


Na wierzchołek poprowadzono dwie feraty: Sentiero delle Scalette oraz Sentiero del Curato Militare Hosp.

Obie trasy mają różne stopnie trudności, co powoduje, że szczyt ten jest wyjątkowo przystępny i popularny wśród turystów.

pozostałe nowości i aktualizacje w serwisie


W dziale Dolomity, nowością jest szczyt Torre di Toblin, o którym już pisałem wyżej. Aktualizacji doczekały się również Marmarole, masyw niezwykły i bardzo mało znany, odwiedzany również przez niezbyt dużą liczbę turystów.

W dziale opisującej wycieczki po Szlakach jest Mont de Stevia, czyli mała „góra stołowa” w Dolomitach. O wiele dluższy jest rejacja ze szlaków dookoła Colaca, która prowadzi pięknymi dolinami w zachodniej części masywu Marmolady.

Tradycyjnie najwięcej nowości jest w dziale Fotografia, bo są nowe galerie oraz dość dużo panoram.

Czas bardzo szybko mija, więc prawie bym nie zauważył ile to już czasu minęło,
od dnia jak serwis wDolomitach.pl zaistniał w Internecie,
a premierę miał dokładnie 1 kwietnia 2006r.

© wdolomitach.pl
strona główna